Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar? 2019 Zamlı Katip Maaşı
zabıt katibi maaşı kaç tl 2019

Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar? 2019 Zamlı Katip Maaşı

Adalet Bakanlığı bünyesine bağlı Zabıt Katibi olarak çalışan ve mesleği severek yapmak isteyenler aylık ve yıllık kazançlarını merak ediyor. Özellikle klavye ve Türkçe imla kurallarını iyi derecede bilen ve bunu uygulayan zabıt katipleri ne kadar maaş alıyor? Sözleşmeli olarak veya kadroya direkt girenlerin kazançlarından farklılık göstermektedir. İşte 2019 katip maaşları ve zam oranları…

Katiplik Mesleği Hakkında Bilgiler

Katip olabilmek için öğrenim durumu lise, önlisans, lisans mezunu olmanız gerekir. Ama mezun olduğunuz bölüm katiplik ile alakalı olması gerekmektedir. Genel olarak başvuru yapanlar adalet bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Ancak diğer bölümlerden de mezun olan kişilerin katip olmak için başvuru yapabilirler.

Diğer okul mezunlarının başvuru yapabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu kurslardan bilgisayar, daktilo gibi katiplik mesleğine uygun olan kurslardan sertifika alması gerekir.

zabıt katibi nasıl olunur şartları neler?
zabıt katibi nasıl olunur şartları neler?

Adalet Bakanlığına Bağlı Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Gerekli okuldan mezun olan kişiler veya kursa gidip sertifika almış kişiler her devlet memurunun yaptığı gibi KPSS sınavına girmesi gereklidir.

  • Lise mezunları p94
  • Ön lisans mezunları p93
  • Lisans mezunları p3 puan türünden en az 70 puan alması gereklidir.
  • KPSS sınavından 70 puanı geçenler başvuru hakkı kazanabiliyor.
Başvuruları olumlu olan adayları 2 aşamaları bir süreç bekliyor.
  1. Aşama 3 dakika içinde hatasız bir şekilde 90 kelimeyi yazması şartı vardır. Bu aşamayı geçen kişiler
  2. Aşama olarak sözlü mülakat hakkı kazanır.

Sözlü mülakatta; genel kültür, Atatürk ilke ve inkılapları, Katiplik mesleği ile alakası genel bilgileri içeren mülakat yapılır. Bu 2 aşamayı da sorunsuz geçen kişiler aldıkları puanların toplamıyla belli bir sıraya alınırlar. O sene içerisinde kaç personel alınacaksa o sıraya göre alınır. Katip olmak isteyen kişiler öncelikle çok hızlı şekilde klavye kullanması gerekmektedir.

2019 Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar?

Katip olarak devlet memurluğuna hak kazanmış kişilerin ilk başlama maaşı 3045 TL’dir. Bu maaş her sene enflasyona göre zamlanarak artmaktadır. Derece ve kademe katiplerin alacağı maaşlarda artış gösteren bir etkendir. Son zamanlarda alınan memurların %90’ı sözleşmeli devlet memuru olarak işe başlamaktadır. Sözleşmeli ve kadrolu devlet memuru arasında sadece maaş farkı vardır. Sözleşmeli olan katipler 2849 TL maaş almaktadırlar. Sözleşmeli olarak alınmalarının nedeni ise son zamanlarda
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olaylarından dolayıdır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir