Ana Sayfa / Özel Sektör / 2019 YouTuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor? Aylık 17 bin TL…
YouTuber Aylık Kazançları

2019 YouTuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor? Aylık 17 bin TL…

Son dönemin sıkça tercih edilen meslek haline gelen “YouTuberlık ne kadar kazandırıyor?” sorusu özellikle bu işe yatırım yapacaklar için bir hayli merak konusu haline geldi. Adete revajda bir meslek haline gelen bu işten özellikle izlenme bazlı gelir elde etmek isteyenlerin merak ettiği Youtuber izlenme başına ne kadar veriyor ve 5 milyon izlenme toplamda ne kadar kazandırıyor konusuna istianeden hazırladığımız makalede tüm detayları öğrenebilirsiniz. Gelin öncelikle Youtube’den gelir elde etmek için neler yapmalısınız onu bir inceleyelim.

YouTuber Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Dijital dünya artık yaşamın içinde büyük bir yere sahip. Üstelik bu dünya YouTube’tan para kazanma fırsatlarını da veriyor. Telif haklarını sonuna kadar kollamaya çalışan Google, YouTube’tan para kazanma konusuyla ilgili her gün yeni deneyimler geliştiriyor.

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle bir Gmail hesabı oluşturmanız gerekiyro. Daha sonra oluşturduğunuz hesap ile Youtube’a giriş yapmanız gerekiyor. Ardından kanal ayarlarını yaptıktan sonra belirlediğiniz kategori üzeriden Youtube özgün videolar atmanız gereliyor.

Yeni oluşturulan partner programına yani Youtube’da para kazanma göre, eğer YouTube kanalınızın 1.000 aboneden az sayıda sahip ve son 12 ayda 4 bin saat izlenme geçmişiniz yoksa kanalınızdan para kazanmak mümkün olmuyor. Bu şartlar yerine gelmesi halinde artık Youtuber olmuşsunuz demektir.

18 Yaşından Küçükler YouTuber’den Para Kazanabilir mi?

Bu konu adete tüm Youtuber olmak isteyenlerin merak ettiği bir soru haline geldi. Evet 18 yaşından küçükseniz ve YouTube üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız bu mümkün ama bir şartla. Yakınınız banka hesabını kullanmanız gerekiyor. Zira Google ödemeleri banka yoluyla ilettiği için paranızı sadece bankadan alabilirsiniz. Eğer 18 yaşında altındaysanız mutlaka bir yakınınız aracılığı ile banka hesabı sahibi olmalısınız.

YouTube’den Aylık Ne Kadar Para Kazanılıyor?

Gelelim bu konunun en kritik noktası. Son yılların en çok tercih edilen mesleği haline gelen YouTuberlıktan oldukça iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Fakat yaptığınız kategoriye göre YouTube gelirleriniz değişiklik gösterebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda YouTube’de en çok gelir getiren kategoriler, Eğitim, Ekonomi, Kadın, Çocuk ve Oyun kategorileri olarak belirlenmiştir.

Youtube 5 milyon izlenme kaç para kazanıyor
Youtube 5 milyon izlenme kaç para kazandırıyor?

Buna göre yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi toplamda 5 milyonluk bir izlenmeye sahip olan kanal Google Adsense aracılığı ile 17 bin TL gelir elde ediyor. Bu gelir sadece YouTube geliri olarak belirtilmiştir. Sponsorluk kazançlarıyla birlikte 5 milyon izlenmeye sahip olan YouTuberlar 25 bin TL üstünde bir gelir elde edebilir.

Fakat şunu konuya değinmekte fayda var bu gelir kategori bazlı değişiklik gösterebilir. Çünkü Google Adsense reklam verenleri sürekli farklı politikalar ve rakamlar üzerinde reklam veriyor. Ama ortama bir YouTuberın kazancı bu yöndedir. Bu işi yapmak ve özveriyle çalışmayı düşünüyorsanız iyi gelirler elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan A101 Personel ve Sorumlu Maaşları! 2019 Çalışma Şartları Neler? başlıklı makalemizde a101 çalışama şartları, a101 maaşları ve a101 sorumlu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir