Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Trafik polisi maaşları! 2019 Trafikte görev yapan polis ücretleri
Trafik Polisi Maaşları

Trafik polisi maaşları! 2019 Trafikte görev yapan polis ücretleri

Nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde sayıları oldukça fazla olan trafik polisleri son dönemde en çok tercih edilen polislik sınıflarında yer almaktadır. Hal böyle olunca 2019 trafik polisi maaşları da büyük merak konusu olmuştur. Peki yoğun trafik günlerinde denetime çıkan ve çoğunlukla dışarıda çalışan bu polisler ne kadar maaş almaktadır? İşte trafik polisliği hakkında merak edilen bilgiler…

Trafik Polisliği Hakkında Bilgiler

Trafik Polisleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafik denetleme ve uygulama görevini yerine getirilmesi için görevlendirilirler. Görevlerinden bazıları;

  • Trafik düzenini ve yönetinimi sağlarlar
  • Araçların ve sürücülerin belge evrak gibi trafik kanunu çerçevesinde olması gereken belge ve evrakları kontrolünü sağlarlar.
  • Trafik kanunları dışında yapılan hataları tespit ve tutanağının düzenlenmesini yaparlar.
  • Araçların ve sürücülerin trafik kanunları içerisinde gerekli olan evrakları ve belgeleri düzenlerler ve sürücülere ve araç sahiplerine sunarlar.
  • Yönetmeliklere uygun olarak verilen diğer görevlerini yerine getirirler.
Trafik Polisi Aylık Kazançları
Trafik Polisi Aylık Kazançları

Trafik Polisi Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Trafik polisi olmak için öncelikle Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), Polis Akademisi (PAEM), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), ya da lisans veya önlisans mezunu olmanız gerekiyor.

Polislik mesleğini bu okullardan birinde tamamladıktan sonra dilekçe ile trafik şube müdürlüğüne geçmek istediklerini meyan etmeleri gerekmektedir.

Trafik polisliği mesleğinin her meslekte olduğu gibi iyi ve kötü durumları oluyor. Güzel günlük güneşlik havalarda da görev yapacaklar ama kar yağmur fırtına vb… Doğa olayları sırasında da işinin başında olacaklar. Kontrol noktalarında yapılan sorgulamalarda suçlu, aranan, vb… Yasal olarak aranan kişilerle karşı karşıya gelme olasılıkları çok yüksektir.

Tehlike ile her zaman yüz yüze olacaklarını mesleğini seçmeden önce tekrardan düşünmeleri gerekmektedir.

2019 Trafik Polisleri Maaşları! Aylık Ne Kadar Kazanıyorlar?

Emniyet genel müdürlüğüne bağlı trafik şubelerinde görev yapan trafik polisleri normal polis memurları ile aynı düzeyde maaş almaktadır. Evlilik, çocuk, kıdem gibi ekstra gelirlerle ve sebeplerden dolayı artış göstermektedir. Yeni göreve başlayan bir trafik polisinin ortalama maaşı 4080 TL4800 TL arasında değişmektedir. Her sene yapılan zamlarla beraber kıdem ve görev sürelerine bağlı olarak artış göstermektedir.

Trafik polisi maaşları! 2019 Trafikte görev yapan polis ücretleri
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir