Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterler Aylık Ne Kadar Maaş Alıyor?
tıbbi-dökümantasyon-ve-sekreterlik

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterler Aylık Ne Kadar Maaş Alıyor?

Üniversite tercih seçimlerinde başlarda yer alan ve Ön Lisans mezunlarının kolaylıkla iş bulabildiği bir sektör olan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik mesleği son dönemde en çok araştırılan bir meslek haline geldi. Halk arasında yeteri kadar bilinmiyor ve ilgi görmüyor olsa da sağlık hizmetleri alanında son derece önemli görevler yürüten bir meslek koludur. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik maaşları ise sektöre yönelmek isteyenleri bir hayli mutlu etmektedir. Peki bu alanı seçecek olanlar nelere dikkat etmeli ve hangi alanlarda kendini geliştirmektedir? İşte Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik çalışma alanları ve kazançları…

Tıbbi Dökümantasyon Ve Sekreterlik Çalışma Alanları!

Tıbbi sekreterlik sadece devlette değil özel sektörde de iş imkanları olan kreatif bir meslek. Kazanç açısından tercih yapanları mutlu eden bu sektörde;
Özel Muayenehane Hekimliği
Üniversite Hastaneleri
Devlet Hastaneleri
Özel Hastane ve Klinikler
Sağlık Ocakları
Adli Tıp Kurumları
Medikal Malzemelerin Satış ve Tanım İşleri Tıbbi Yazılım Şirketleri
Ambulans Şirketleri ve benzeri sağlık sektörü işletmeleri tıbbi sekreter istihdam etmekte ve düzenli olarak personel çalıştırmaktadır.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları

Tıbbi Sekreterler Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Yapılan son araştırmaya göre devlete bağlı sağlık merkezleri ve kuruluşlarda çalışan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterler ortalama 3 bin TL ile 3 bin 500 TL arası maaş almaktadır. Fakat çalışan kuruma göre bu değişiklik göstermektedir. Özel sektörde personel olarak çalışanlar ise ortalama 2 bin TL ile 2 bin 500 TL arası maaş almaktadır. Fakat bu rakamda çalışılan kurumun büyüklüğüne göre değişebilir. Yeni mezun olmuş ve iş hayatına atılacakların aldığı ortalama maaş bunlardır.

Çalışma Saatleri Nasıl?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterleri devlet hastanesinde yani çalışıyorsa kamu çalışanları gibi sabah 08 ile akşam 17 arasında mesai yaparlar. Özel sektörde ise mesai saatleri Sabah 8 akşam 18 olarak değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte farklı sağlık kurumları nöbet usulü çalışmaktadır. Nöbet usulü çalışılan yerlerde tıbbi sekreterler de nöbet sistemine dahil edilir.

Bu Mesleği Seçecekler de Bulunması Gereken Özellikler

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olmak ve öncesinde üniversite eğitimi almak isteyenlerde sabırlı ve insanlarla rahat iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir. Kapalı ortamlarda oturarak çalışmaktan hoşlanan, dikkatli, düzenli, kurallara uyan, sorumluluk sahibi, el ve parmakları, görme ve işitme organları sağlam. Ayrıntıyı algılayabilen bireyler olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir