Ana Sayfa / Özel Sektör / Satış Danışmanı Ne Kadar Maaş Alıyor? Güncel Satış Danışmanı Maaşları
Satış Danışmanı Nedir Nasıl Olunur?

Satış Danışmanı Ne Kadar Maaş Alıyor? Güncel Satış Danışmanı Maaşları

İş ilanları arasında en çok göze çarpan ve sayısı fazlan olan satış danışmanı personel ihtiyacı ve istihdam alanının geniş olması sebebiyle kazanları sıkça merak ediliyor. 2019 yılı itibariyle satış danışmaları ne kadar maaş alıyor? Bir an önce iş bulmak isteyenlerin araştırdığı konuyla ilgili detayları makalemizde bulabilirsiniz…

Satış Danışmanı Nedir?

Satış danışmanı son yıllarda iş ilanlarında sürekli karşımıza çıkan bir meslek türü olsa da eski adıyla tezgahtar demektir. Satış danışmanların ilk görevi müşterilere yardımcı olmaktır. Çalıştıkları mağazaları göre ekstra görevleri de vardır. Tam zamanlı, Yarı zamanlı, Part time gibi çalışma çeşitleri vardır.

Satış danışmanları mağazaya gelen müşterilere her konuda yardımcı olmak ve istediklerini yapması gerekmektedir.

Örnek olarak; Müşterinin istediği bir ürünün model, beden, stok, gibi bilgilerini vermesi müşterilere gerekli durumlarda renk model gibi konularda yardımcı olması gerekmektedir. Bu görevlerin yanı sıra mağazaya gelen ürünlerin taşınmasından reyonlara yerleştirilmesi, reyon düzenleri, bunların dışında mağazadaki her işi yaparlar. Yeri geldiğinde mağaza temizliği bile yaparlar. Çalıştıkları mağaza veya kuruma göre bu görevler yapacakları işler değişmektedir.

Satış Danışmanı Maaşları
Satış Danışmanı Maaşları

Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Satış danışmanı olmak için herhangi bir okuldan veya bölümden mezun olmanıza gerek yok. Ancak en lise mezunu olmanız sizin için iyi olabilir. Satış danışmanı mesleğinin adından da anlaşılacağı üzere odak noktanız satış yapmaktır. Satış yapmak içinde bazı kişisel özelliklerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. İkna etme, güven verme, sattığın ürün hakkında bilgi sahibi olma gibi konularda ne kadar gelişmiş olursanız o kadar çok iyi şekilde satış danışmanı mesleğini yapabilirsiniz.

Satış Danışmanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Satış danışmanlarının maaşları genelde asgari ücretten biraz fazla olmaktadır. Sabit ücrete ek olarak prim sistemiyle maaşlarında değişiklikler olur. Ekstra olarak yemek kartı+ yol ücreti gibi çalıştığınız mağazaların insiyatifine kalmış konularda vardır. Ne kadar çok satış yaparsanız o kadar fazla maaş alırsınız. Çok satış yapmanız içinde kendinizi çok iyi şekilde yetişmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir