Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Radyoloji Uzmanı kazançları ne kadar? Devlet ve Özel Güncel Maaşları…
Radyoloji Uzmanı Maaşları

Radyoloji Uzmanı kazançları ne kadar? Devlet ve Özel Güncel Maaşları…

Halk arasında röntgen uzmanı olarak bilinen radyoloji uzmanları ortopedi bölümü başta olmak üzere hastanelerin bir çok bölümlerinden gelen hastaların röntgen filmlerini çekerler. Hastaların röntgen filmlerinin çekeceği uygun pozisyona getirir ve röntgen filmini çeker. Röntgen filmini çeken radyoloji uzmanı filmin banyosunu yapar. Filmi dosyalayıp doktora gönderir.

Radyoloji Uzmanın Çalışma Koşulları

Radyoloji uzmanları özel hastaneler, devlet hastaneleri, polikliniklerde yani Sağlık Bakanalığı’na bağlı olan bütün sağlık kuruluşlarının radyoloji bölümlerinde çalışabilirler. Çalışma alanı röntgen çekim alanları olduğu için x ışınları yani radyasyon içerir. Bu yüzden radyoloji uzmanı olarak çalışan kişiler daha erken emekli olurlar. Ekstra olarak tazminat hakları mevcuttur.

Radyoloji Uzmanı Nasıl Olunur?

Sağlık meslek liselerinin radyoloji teknikerliği bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Bunu tabikiden lisans eğitimilerini de aynı bölümle alakalı üniversiteden 4 yıl okuduktan sonra radyoloji uzmanı ünvanı ile mezun olurlar. Çalışma alanları bakımından çok geniş bir yelpazesi olan bu bölüme ülkemizde çok ihtiyaç duyulmaktadır.

2019 Radyoloji Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Bir radyoloji uzmanı bir hastanede muhakkak olması gerekmektedir. Radyoloji uzmanlarının alacağı maaş hastaneden hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Devlet kurumlarında maaşları sabit olur ancak özel hastanelerde farklılık göstermektedir. Yapılan son zamların ardından çocuksuz, bekar yeni atanmış bir radyoloji uzmanı maaşı 3879 TL olarak almaktadır. Bu maaş hiç bir ekstra ücret eklenmemiş halidir. Ekstra olarak Evli, çocuk yardımı parası almaktadır. Ayrıca kadro nöbet ücreti, döner sermaye ücreti gibi ek ödemeler alırlar.

Radyoloji Uzmanı Nasıl Olunur? Çalışma Şartları
Radyoloji Uzmanı Nasıl Olunur? Çalışma Şartları

Eş ve çocuk yardımı: Bu yardım türü  sadece sağlık çalışanları için değil bütün devlet kurumlarında çalışan kişilere verilmektedir. Son zamlarla beraber alınacak yardımlar şöyledir:

  • Çalışmayan eş için : 251,68 TL‘den 278,58 TL‘ye yükseldi.
  • 6 yaşından küçük her çocuk için : 58.98 TL’den 65.28 TL‘ye yükseldi.
  • 6 yaşından büyük her çocuk için : 28.46 TL’den 32.64 TL’ye yükseldi.

Döner sermaye ücreti: Döner sermaye ücreti sağlık çalışanlarının en önemli ek ödemelerinden biridir. Hasta trafiğinin yoğunluğu, büyük hastane olması döner sermaye ücretinin daha da yüksek olmasını sağlar. Bu ücret 800 TL civarlarına kadar çıkabilir. Hasta yoğunluğunun az olduğu ve daha küçük hastanelerde ise bu ücret 400 TL civarlarında olmaktadır.

Nöbet ücreti: Sağlık personellerinin saatlik nöbet ücretleri son zamla beraber şöyledir:

-Normal nöbet saat ücreti: 10,53 TL

-Dini bayram nöbet saat ücreti : 17,79 TL

– Ameliyathane, diyaliz, 112 acil servis, yoğun bakım normal nöbet saat ücreti : 15,80 TL

– Ameliyathane, diyaliz, 112 acil servis, yoğun bakım dini bayram nöbet saat ücreti : 17,90 TL

Tutulan Nöbet miktarına göre aylık 400 TL – 500 TL ortalama nöbet parası almanız mümkündür. Daha ufak ve personel sayısı az olan hastanelerde bu ücret dahada artabilir.

Radyoloji Uzmanı kazançları ne kadar? Devlet ve Özel Güncel Maaşları…
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir