Ana Sayfa / Özel Sektör / Psikologlar Ne Kadar Kazanıyor? Net Psikolog Maaşları
2019 Psikolog Maaşları

Psikologlar Ne Kadar Kazanıyor? Net Psikolog Maaşları

Psikolog deyince ülkemizde genelde deli doktoru diye algılanmaktadır. Ancak Psikolog kavramı ülkemizde yavaş yavaş olması gereken yere doğru gitmekte ve Psikolog mesleği artık daha bilinir durumda. Peki Psikolog nedir ? Psikologlar aylık ne kadar maaş almaktadır? İşte meslek hakkında merak edilenler…

Psikolog Nedir?

Psikoloğun bilimsel olarak tanımı ; Psikolog kelime anlamıyla “Ruhbilimci” olarak tanımlanabilir. Yani Psikologlar insanların ve hayvanların ruhsal ve fiziksel olarak davranışlarını araştıran inceleyen kişilere Psikolog  denir ve bu bir bilim dalıdır.

Psikologlar genelde devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde görev yaparlar. Psikiyatri kliniği ile çalışmalarını beraber yürütürler. Psikiyatri kliniğinde hastalara bazı testler yapılır. Kişilik ,zeka testi gibi testlerden geçtikten sonra psikologlar eşliğinde tek, çoklu terapi uygulanır. Devlet hastanelerin dışında özel danışmanlık merkezlerinde de psikolog olarak çalışabilirler. Bu merkezlerde daha çok evli, aile, bireysel veya grup halinde terapilerle görevlerini yerine getirirler.

Psikolog ve psikiyatristler her ne kadar kendi aralarında veya toplum içerisinde bir farklılık bir yok sayma gibi davranışlar söylemler olabilir. Her ne kadar bu gibi konular tartışılsa da her iki meslek dalıda aynı eğitimi alırlar. Psikiyatristler 4 yıllık eğitim hayatları boyunca farmakoloji ağırlıklı olarak eğitim alırlar. Psikologlar ise aynı 4 yıllık eğitim hayatları boyunca terapi, danışmanlık, testler konusunda eğitim alırlar. Birbirlerinden ayrı olarak değerlendirebiliriz.

Psikolog Nasıl Olunur?
Psikolog Nasıl Olunur?

Nasıl Psikolog Olunur?

Devlet veya özel üniversitelerin Fen – Edebiyat Fakültelerinin “ Psikoloji ” bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Psikoloji bölümünden mezun olmanız psikolog olmanız için yeterli olacaktır. 4 yıl süren bu eğitim süresi boyunca genel psikoloji, sosyal psikoloji, klinik psikoloji, çocuk psikolojisi, eğitim psikoloji, gibi dersler alacaklardır. Mesleki hayatı boyunca genelde değil sürekli psikolojik veya benzer türden sıkıntıları olan kişilerle yüzyüze sürekli iletişim içinde olacaktır. Mesleği seçmeden bu yönünü de göz önüne alınması gerekmektedir.

Psikologlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Türkiye standartlarında psikologların aldıkları maaşlar tecrübeleri ekstra aldıkları eğitimler, sertifikalar, yabancı dilleri, gibi konularda yaptıkları faaliyetlerden kaynaklı maaşlarında değişiklikler olabilir.

Yeni başlayan bir psikoloğun maaşı 2600 TL2900 TL arasında değişmektedir. Bu maaşa ekstra olacak çalıştıkları kurumların haklarıyla beraber daha yüksek olabilir.

Psikologlar kamuda bu maaşlardan daha yüksek ücret almaktadır. Kamuda psikolog mesleğine yeni başlayan bir psikolog 3500 tl civarlarında bir maaşla işe başlar. Bu maaş kamuda kademeniz artıkça alacağınız maaş da artmaktadır.
Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir