Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Pratisyen Hekim (Aile Hekimi) Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019
Aile Hekimleri Maaşları

Pratisyen Hekim (Aile Hekimi) Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019

Sağlık Bakanlığına bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde görev alan Pratisyen Hekim yani Aile Hekimi 2019 yılı itibariyle ne kadar maaş alıyor? Doktorluğun ilk süreci olan ve tıp fakültesi mezunlarının merak ettiği Pratisyen Hekim ne iş yapmaktadır? İşte Aile hekimlerinin aldıkları ücretler ve görevleri

Pratisyen Hekim (Aile Hekimi) Nedir? Ne İş Yapar

Pratisyen hekimler hasta olan bir kişinin genelde ilk olarak gittiği doktorlardır. Hastalıklarının ne olduğu, tıbbi ve cerrahi müdahale gerekiyorsa tedavisini yapmakla görevlidir.

Pratisyen hekimler, kendi gibi aynı unvana sahip olanlar gibi genelde aynı işleri yaparlar. Çalışma ortamları genelde 1 sınıf olarakta adlandırılan sağlık ocaklar gibi daha ufak sağlık kuruluşlarıdır.

Pratisyen hekimin unvanı gereği belli başlı görevleri vardır. Bunlar ;

  • Sağlık kuruluşlarına genel hastaların şikayetlerini dinler veya sorar.
  • Steteskop, tansiyon aleti,Dil baskısı, refleks çekici gibi biometrik cihazlarla hasta için gerekli dinleme veya ölçme işlemlerini yapar.
  • Hastanın tanısını koyar ve ilerlememesi için önlemlerini alır.
  • Önlemler arasında aşı işlemi varsa yapılır. Sadece hastaları için değil bebekler ve yetişkinler için aşılama işlemlerini yapar.
  • Hastaların, sağlığına kavuşması için ekstra bilgi verir ilaç yazılması gerekiyorsa ilaç reçetesi yazılır.
  • Yazılan reçeteler Sağlık Bakanlığı sistemine işlenir.
  • Bulundukları sağlık kuruluşundaki servislerden sorumlu olurlar.
  • Sağlık kuruluşuna genel bir hastada bulaşıcı hastalık görüldüyse bu konu hakkında gerekli birimleride bilgi verilmesi ve konu hakkında çalışmalar yapar.
Aile Hekimi Nasıl Olunur Görevleri Neler
Aile Hekimi Nasıl Olunur Görevleri Neler

Pratisyen Hekim Nasıl Olunur?

Pratisyen hekim olabilmek için öncelikle lise ve denge okullardan mezun olunması gerekmektedir. Üniversite sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Burada herhangi bir özel veya devlet üniversitelerinin Tıp Fakültesinde eğitimlerini alması gerekmektedir. Bildiğin gibi tıp fakülteleri teorik ve uygulamalı olarak toplamda 6 yıl süren bir eğitim sistemi vardır.

Pratisyen Hekim Ne Kadar Maaş Alıryor

Aile hekimleri sağlık bakanlığına bağlı olarak sözleşmeli statüsünde 4/B olarak çalışmaktadır. Aile hekimlerinin ortalama maaşları 4500 TL – 5000 TL arasında değişmektedir. Ekstra olarak evli, çocuk, kıdem gibi maaşa etki yapan durumları bu ücrete eklenmemiştir.

bulundukları aile sağlık merkezinin elektrik, su , temizlik masrafları sağlık merkezinde bulunan doktorlar tarafından karşılanır. Aile hekimlerinin maaşları baktıkları hastaların sayısına göre de değişmektedir. Bu ücretler 100 TL den başlayıp binlerce TL’ye çıkabilir. Bulundukları mahalleye göre bu ücretler değişmektir.


Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir