Ana Sayfa / Özel Sektör / Ön Muhasebeci Kaç TL Maaş Alıyor (Lise) İşe Alım Koşullar Neler?
Ön Muhasebe Elemanı Maaşları

Ön Muhasebeci Kaç TL Maaş Alıyor (Lise) İşe Alım Koşullar Neler?

Adındanda anlaşılacağı üzere muhasebe sistemin başlangıç birimidir. Gün içinde bankaların, kasaların, çeklerin, faturaların, irsaliye, gibi muhasebenin kayıt tutulması gereken bilgi evraklarının kaydını ve takibini yapar. Bu işlemleri yapan kişilerin meslek unvanı Ön muhasebe elemanı olarak geçmektedir. Peki 2019 yılı itibariyle Ön muhasebe personelleri ne kadar maaş almaktadır.

Ön Muhasebeci Nedir Ne İş Yapar?

Satış, fiş, tahsilat gibi muhasebeye veri toplama işlemlerinin doğru ve düzenli olmasından da sorumludur. Ön muhasebeciye ihtiyacı duyan firmalar genellikle muhasebesini dışarıda mali müşavirliklere tuttururlar. Ön muhasebe mesleğinde genelde kadın eleman aranmaktadır. Bunun nedenlerinden biri büro ofis tarzı yerlerde mutfak, çay, telefonlara bakma gibi ufak tefek ofis içi işleri de yapmalarını istenmektedir.

Muhasebeci Nasıl Olunur Şartları Neler?
Muhasebeci Nasıl Olunur Şartları Neler?

Ön Muhasebe Elemanı Ne Kadar Maaş Alır?

Ön muhasebe personeli olarak bir iş yerine giriş yapanlara genelde 2020 TL asgari ücret verilmektedir. Tabi bu yeni başlayan ön muhasebe elemanına verilen maaştır. Tecrübesi olan muhasebe ve ön muhasebe üzerine belli programları bilen kişilerin maaşları asgari ücretten fazla olur. Ekstra ücretler çalıştığınız şirkete göre değişir. Mesai, prim, aile ve çocuk yardımı gibi ücretler.

Ön Muhasebe Personeli Nasıl Olunur?

Genellikle ticaret liselerinin muhasebe bölümlerinden mezun olan kişiler muhasebeye başlamak amaçlı ilk işleri ön muhasebe adı altında mesleğe giriş yapabilirler. Bunun nedenlerinden biride genelde iş ilanlarında aranan nitelikler tecrübe ve muhasebe programını başvuru yapacak kişilerin bilmesi. Öncelikle ön muhasebeci olarak bir işe girip belli tecrübe ve bilgi ile başka bir firmada daha yüksek maaşa ve muhasebeci olarak iş bulabilirler. Genelde muhasebeciler ön muhasebeyi muhasebeye geçmek için bir adım olarak kullanırlar. Muhasebeye geçtikten sonra mali müşavirlik bir sonraki adımdır.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir