Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Kadrolu Zabıta Maaşı Ne Kadar? (Belediye) 2019 Maaş Listesi…
Zabıta Maaşları Kaç TL zamlı ücretleri

Kadrolu Zabıta Maaşı Ne Kadar? (Belediye) 2019 Maaş Listesi…

Bulundukları belediyelere bağlı olarak çalışan zabıtalar kademelerine göre maaşlarında farklılık görebilir. 2019 yılı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte Zabıta maaşları açıklandı. KPSS sınavında aldık sonuçlara kadroya dahil olan zabıtalar günümüzden ilgi gören mesleklerin başında geliyor. Peki kadrolu zabıtalar aylık kaç TL maaş alıyor?

Zabıtalık Mesleği Hakkında Bilgiler

Ülkemizde belediyelere bağlı olarak çalışan zabıtalar bulundukları bölgelerdeki huzur, güven ve düzenin sağlanması için belediyeler tarafından görev verilirler. Ülkemizde her devlet kurumunda istihdam edilebilmek için KPSS gerçeği vardır. Bu gerçek zabıta memurluğu içinde geçerlidir.

Belediyede Zabıta Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Zabıta memuru olmak için belediyelerin açmış oldukları zabıta memuru alım ilanlarına başvuru yapmamız gerekmektedir. Bunun dışında tabi ki askerlik durumu, boy, kilo,yaş gibi şartlar ve tabi ki KPSS şartları vardır. Bu şartları sağlayan kişiler arasından KPSS puanı yüksek olan kişiler mülakata çağrılır. Mülakatı geçen kişiler görevlerine başlarlar.

İşte bilinmeyen o şartlar:

  • Tc ( Türkiye Cumhuriyeti) Vatandaşı olma
  • 25 yaşını doldurmamış olmak
  • Kamu kurumlarında çalışması mahrum olmayan adaylardan olmak
  • Yasa olarak herhangi bir durumdan dolayı hüküm giymemiş olma
  • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak
  • En Lise mezunu olmak
  • Erkeklerde en az 1.75 metre Kadınlarda 1.67 metre boyunda olmak
  • Boy kilo oranın orta seviyede olmak
  • Bu şartları taşıyorsanız sizde zabıta memuru olabilirsiniz.
zabıta nasıl olunur genel şartları
zabıta nasıl olunur genel şartları

Bunların dışında zabıta memuru olmak için diğer devlet kurumlarında çalışan kişilerin zabıta memurluğuna geçmeleri. 657 sayılı devlet memurları kanunu’nun 92. maddesinin 2. fıkrasında;’ Bu kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.’ belirtilmektedir. Son yıllarda polis ve uzman çavuşlar istifa ederek zabıta memurluğuna geçtiklerini gözlenmektedir.

Tabi geçmek için gerekli şartları taşımanız ve kadro, pozisyon durumunun müsait olması gerekmektedir. Geçiş için 30 yaşını aşmama ve 13 üncü maddedeki yaş dışındaki şartları taşımanız ve 14 üncü maddedeki sınavda başarılı olmanız gerekmektedir.

2019 Kadrolu Zabıta Maaşları

2019 yılı memur maaşları hükumet ve memur sendikaları temsilcileri ile yapılan görüşmede belirlendi. Görüşme sonunda 2019 ocak ayında %4 2019 temmuz ayında %5 zam yapılmasında karara bağlandı. Bu zamlarla beraber en düşük zabıta memur maaşları aşağıdaki gibidir;

2019 Ocak : 3046 tl
2019 Temmuz : 3198 tl

Bu rakamların dışında aile yardımı, çocuk yardımı, mesai ücreti, sosyal denge tazminatı gibi ek ücretler bu rakamların dışındadır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir