Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Kadrolu Teknisyen Maaşları Ne Kadar Kaç TL? Ne İş Yapar?
Teknisyen Maaşları

2019 Kadrolu Teknisyen Maaşları Ne Kadar Kaç TL? Ne İş Yapar?

Kolay iş imkanı nedeniyle tercih edilen meslek haline gelen teknisyenlik ile ilgili sıkça sorular sorulmaktadır. Peki, teknisyen maaşları açısından diğer memurlardan farklılıkları var mıdır? Yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz. Mesleki ve teknik liseleri tercih ederek çalışma hayatına erken yaşlarda başlayabilirsiniz. Ayrıca mesleğinize yönelik tüm detayları bu liselerde öğrenme imkanınız mevcuttur.

Teknisyenlik Hakkında Bilgiler

Meslek ve teknik liselerden mezun olan usta ve işçiler arasındaki koordinasyon işlemini yapan kişilere teknisyen denir. Teknisyenler iki yıllık meslek yüksek okulu mezunu da olabilir. Bu kişiler kanunda yer alan mevzuatlara göre atanarak devlet kurumlarının atölyelerinde, üretim ve hizmet bölümlerinde çalışan, laboratuarlarda çalışabilirler. Eğer düzenli olarak çalışırsanız ve ilgili teknisyenlik sınavlarını takip ederek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kalifiye elemen bulmanın oldukça güç olduğu şu günlerde teknisyen olarak hem özel sektörde hem de kamuda kolayca iş bulabilme imkanınız bulunmaktadır.

Teknisyen Olmak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Eskiden teknisyen olabilmek için endüstri meslek liselerinden, teknik liselerden ve kız teknik liselerinden mezun olan öğrencilere teknisyen denilmekteydi. Ancak 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile mesleki ve teknik liselerden mezun olan tüm öğrenciler teknisyen olarak isimlendirilmektedir. Bu yasanın çıkmasından daha önce mezun olmuş iseniz veya eski mesleki ve teknik liseniz eğitim vermiyor olsa bile başvurunuz halinde teknisyen unvanını alabilme imkanınız bulunmaktadır. Düzenlenecek olan sınav ve mülakatlar ile devlet kadrolarında bu teknisyenler istihdam edilmektedir.

Teknisyen
Teknisyen

Teknisyen maaşları açısından ise konuyu değerlendirdiğinizde eğitiminize ve açılan unvan yükseltme sınavlarına girerek maaşlarınızda artış sağlayabilirsiniz. Mesleki ve teknik liseleri bitirdiğiniz zaman diplomanız ile birlikte teknisyen unvanını almaya hak kazanıyorsunuz. Okul hayatınız boyunca aldığınız eğitim ve stajlarınız ile seçmiş olduğunuz mesleki alanda fazlaca bilgiye ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Edindiğiniz bu bilgiler ve çalışma hayatı tecrübesi ile tercih edilen bir teknisyen olabilirsiniz. Sıfırdan eleman eğitimi gerçekleştirmek istemeyen firmalar meslek ve teknik lisesi mezunlarını işe alımlarda daha çok tercih etmektedir.

Güncel Teknisyen Maaşları

Düzenlenen sınavları kazanıp atamanız yapıldıktan sonra eğer 2019 Ocak ayından sonra işe başlama yapmış iseniz 3.941 TL maaş alabiliyorsunuz. Paylaştığımız Teknisyen maaşları lise mezunu olan teknisyenler için belirlenen maaşlardır. Eğer teknisyen olarak devlet kadrosunda işe alımınız gerçekleşmez ise asgari ücret ile özel sektöre yönelerek köklü firmalarda işe başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir