Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Jandarma Uzman Erbaş Maaşları 2019! Eğitimde Ücret Ödenemiyor Mu?
Jandarma Uzman Erbaş Maaşları 2019

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları 2019! Eğitimde Ücret Ödenemiyor Mu?

İçişleri Bakanlığına bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde binlerce uzman erbaş görev almaktadır. Uzman erbaşlar ülkemizin birçok yerinde görev almaktadır. Peki jandarma uzman erbaşlar 2019 maaşları ne kadardır? Özellikle askeriyede görev almak ve aynı zamanda para kazanmak isteyen bireyler için yeni zamlı ücret belli oldu.

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne kadar ? 2019

Jandarma uzman erbaşların maaşları bulundukları bölge,branş, ekstra olarak aile, çocuk gibi etkenlerle birlikte maaşlarında değişiklikler oluyor. Batıda görev yapan jandarma uzman erbaşın maaşı 2500 TL – 3000 TL arasında değişmektedir. Doğuda, Güneydoğu bölgelerinde görev yapan jandarma uzman erbaşların maaşları 4000 TL ve daha üst seviyeler çıkabiliyor. Bunun nedeni ekstra bölge parası operasyon parası gibi ücretler alıyorlar.

Uzman Erbaş Eğitim Boyunca Maaş Alıyor Mu?

Mülakatlarda başarılı bir şekilde geçiren adaylar Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 4 ay sürecek olan eğitim safhasına çağrılır. Uzman erbaş eğitimi için askeri birliği katıldıktan sonra ilk birkaç gün içinde sözleşme imzalar. Sözleşme imzalama genelde ilk üç gün içinde tamamlanmaktadır. Sözleşme imzalandıktan hemen sonra uzman erbaş adayları maaş almaya hak kazanmış olur ve bağlı bulunan hesaba yatırılır.

Uzman Erbaş Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek olmak
 • En lise mezunu olmak ( Havacılık ve lojistik bölümleri için en az ilkokul mezunu olmak)
 • 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 20 yaşından gün almamış ve 27 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Askerlik şartı aranmamaktadır. Askerlik hizmeti sırasında başvuru yapanlar ise Birlik Komutanlığından Nitelik belgesi alması ve 80 puan ve üstü not almış olması gerekmektedir.
 • Askerlik hizmeti yaptığı sırada “ Askerliğe elverişli değildir.” raporu alınmaması gerekmektedir.
 • Askerlik hizmetini yaptıktan sonra ki 5 yıl içinde müracaat etmesi gerekmektedir.
 • Müracaat etmek isteyen adaylar 27 yaşını bitirmemiş ve terhisi üzerinden 5 yıl geçmemesi gerekmektedir.
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerin 3 yıl sözleşmeli olarak görev yapması gerekmektedir.Başvuru süresi içerisnde 29 yaşını bitirmemiş olmak
 • En az 164 cm boy , en fazla 210 cm boyunda olmak
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması
 • Sicili temiz olmak
Jandarma Uzman Erbaş Nasıl Olunur Eğitimda Maaş Alır Mı
Jandarma Uzman Erbaş Nasıl Olunur Eğitimda Maaş Alır Mı

Profesyonel Ordu Jandarma Uzman Erbaş Alımı Olacak Mı?

Yayınlanan yeni KHK ‘da ( Kanun Hükmünde Kararname) Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarına yükümlü asker alınmayacak. KHK’nın 111 ve 112 maddelerinde bu konu hakkında gerekli açılmama yapılmıştır. 31 temmuz 2019 tarihi itibariyle yükümlü asker alınmayacak bunun yerine uzman erbaş veya uzman çavuş gibi profesyonel askerliğe geçiş yapılacaktır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Jandarma Komutanlığının yükümlü asker almayacağını tam profesyonel bir sistem için 25 – 30 bin personel alınacağını duyurmuştur.

Jandarma Uzman Erbaş ve Erlerin Özlük Hakları

 • Uzman erbaş ve erlerin ilk sözleşmeleri en az 2 yıl en fazla 5 yıl ilk sözleşmelerini yapabilirler.
 • Türk silahlı kuvvetlerinin (TSK) her personel için vermiş oldukları 30 gün yıllık izni vardır. 15 gün mazeret izni ile birlikte toplamda 45 gün izini vardır.
 • Uzman Erbaş ve Erler 45 yaşına kadar görev yapabilmektedir.
 • Uzman Erbaşlar gerekli şartları taşıdıkları taktir de Astsubaylığa geçiş yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir