Ana Sayfa / Devlet Kurumları / İmam ve Vaiz Maaşları! (2019) Diyanet Net Rakamı
İmam ve Vaiz maaşları

İmam ve Vaiz Maaşları! (2019) Diyanet Net Rakamı

İmamlar, yüce İslam dininde oldukça önemli kademe ve mertebeye sahip olan kişilerdir. Cumhuriyet döneminden önce bu kişiler medrese eğitimleri alarak mesleğe başlarken günümüzde bir kişinin imam olabilmesi için İmam Hatip Lisesi veya İlahiyat Bölümü mezunu olması gerekmektedir. Peki İmam ve Vaiz maaşları ne kadardır? Bu kutsal işi yapacakların merak ettiği kazanç tablosunu makalemizde sorgulayabilirsiniz.

İmamlık ve Vaizler Hakkında Bilgiler

İmamlar ve vaizler camiilerde görev yapmaktadırlar. Her camide imam ve vaiz bulunmazken bazı camilerde ikisi bir arada bulunabilirler. Vakıf, özel camiler bulunmayacağı için tüm imam ve vaizler Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında Türkiye Cumhuriyeti kamu personeli olarak görev yaparlar. Tamamı devlet memurudur.

İmam ve Vaizlerin Çalışma Saatleri

Göreve başlayan bir imam ilk yıl başlangıç maaşı olarak ortalama 2.950 Türk Lirası maaş alır. Vaizlerde ise bu durum daha farklıdır. Vaizler göreve başladıkları ilk yıl içerisinde ortalama olarak 3.115 Türk Lirası maaş alırlar. İmam ve vaiz maaşları her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği miktarca artış gösterir. İslam dininde günlük 5 vakit namaz olduğundan dolayı imamlar ve vaizler bu görevler ile vazifelidirler. Namaz vakitleri sabah saatinde başlayın geceye doğru sonlandığından ötürü ve imamlar ile vaizler bunu bilerek mesleğe başladığından dolayı herhangi bir mesai ücretleri bulunmamaktadır.

İmam ve Vaiz
İmam ve Vaiz

İmamlar ve Vaizler Ne Kadar Maaş Alıyor?

İmamlık görevini uzun sürelerdir gerçekleştiriyor olan kişiler için Diyanet İşleri Başkanlığı maaş oranını yüksek tutmaktadır. Hizmet yılı 25 yılı geçmiş olan imamların maaşları ortalama olarak 3.386 Türk Lirası iken hizmet yılı 25 yılı geçmiş olan vaizlerin ortalama maaşı maaşı yaklaşık 4.887 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Bu maaş oranları 2019 yılına göre örneklenmiştir. Gelecek yıllarda olan imam ve vaiz maaşları henüz kesinlik kazanmış değildir. Her yıl devlet memurlarına yapılan zamlarla birlikte imam ve vaizlerin maaşlarına da zam yapılmaktadır. Bu dönemleri bekleyerek 2019 yılı içerisinde imam ve vaiz maaşlarının ne kadar zamlanacağını öğrenebilirsiniz.

Diyanet bünyesinde çalışan müezzin maaşlarını görmek için tıklayınız

Evli İmam ve Vaizler Maaş Farkı Alıyor Mu?

Ele aldığımız verilerin tamamı bekar olan imam ve vaizler için geçerli rakamlardır. Eğer evlilik yapmışsanız bu rakamlarda ufak oynamalar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçiminizi kolaylaştırmanız adına gerçekleştirilebilir. İmamlık veya vaizlik yapmaya başladıktan sonra evlenirseniz bu durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

bir yorum

  1. takip edilmesi gereken bir site!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir