Ana Sayfa / Devlet Kurumları / İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşı En Düşük Kaç TL? Alım Koşulları…
İETT Otobüs Şoförü Maaşları Kaç TL

İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşı En Düşük Kaç TL? Alım Koşulları…

Türkiye’nin yaklaşık 20 milyon nüfusunu barındıran ve en kalabalık ili olarak bilinen İstanbul’da şehir içi kara yolu taşımacılığını üstlenen İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü, kısaca İETT, tarafından bazı dönemlerde otobüs şoförü alımı yapılmaktadır. 2019 yılının gelmesi ile İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşları da zamlandı.

İETT Şoförü Olmak İçin Aranan Koşullar Neler?

İETT, alacağı şöför alımları için bazı kurallar ve şartlar koymuştur. Belediyede çalışmak için, şoförde aranan özellikler ise şöyle;

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  2. En az 01.01.2015 tarihli E sınıfı ehliyete sahip olmak. Yani şoförün 3 yıldır E sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir.
  3. Belediye otobüsünü kullanabilmek için E sınıfı şoförlükte deneyimli olması gerekmektedir.
  4. En az lise ve benzeri okullardan mezun olmalıdır.
  5. Erkek adaylar için askerlik görevini yerine getirmek zorundadır.
  6. Sabırlı ve sakin olmalıdır.
Belediye Otobüs Şoförü Nasıl Olunur Şartları ve Maaş Bilgisi
Belediye Otobüs Şoförü Nasıl Olunur Şartları ve Maaş Bilgisi

Kadrolu Belediye Otobüs Şoförü İçin KPPS Şartı Var Mı?

Daha önce otobüs şoförlüğü yapmış ve E sınıfı ehliyeti olan herkes İŞKUR’u takip ederek bu göreve başvuru da bulunabilmektedir. Tabi lise mezunu olmak ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS sınavına girme şartı da aranmaktadır. Şartları sağlıyor iseniz başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Gelelim şimdi herkesin merak ettiği İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşları 2019 ne kadar, bu yazımızda inceleyeceğiz.

2019 İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar Oldu?

Dediğimiz gibi İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşları her zaman merak edilen bir soru olmuştur. Bu işe hangi şartlarla başvurulduğunu söyledik, bu şartları tamamlayan kişiler arasından seçilerek sözlü ve yazılı yapılması sonucunda bu işe yerleştirilen şoförler, devlet kurumuna ait olduğu için 2019 yılının gelmesi ile maaşlarında artış yapıldı. İETT Belediye Otobüs Şoförü Maaşları 2019 yılı itibariyle 3 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında olmuştur. Bu maaşların değişkenlik gösterme sebebi ise, şoförlerin kaç yıllık şoför olmasına, medeni durumuna, çocuk sayısına ve eğitim düzeyine bağlı olarak değişmektedir. Bu şoförlerin günlük ortalama çalışma saatleri ise 6 ile 8 saat arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

2 comments

  1. şöför işi arıyorum nasıl forum veye nasıl başvuru yapabilirim yardmcı olurmusu n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir