Ana Sayfa / Özel Sektör / Host ve Hostes maaşları! 2019 Kabin memurları ne kadar alıyor?
Kabin Memuru Maaşları

Host ve Hostes maaşları! 2019 Kabin memurları ne kadar alıyor?

En sık tercih edilen ve aynı zamanda merak edilen bir meslek olan kabin memurluğu son zamanlarda artan uçak talepleri ve bununla birlikte birçok şirketin kurulmasıyla aranan bir meslek haline geldi. Hal böyle olunca 2019 kabin memur maaşları en çok merak edilen durum oldu. Peki bu mesleği yapanları ve yapacakları ilgilendiren kabin memurluğu maaşları en düşük ne kadar oldu? İşte sektör hakkında öne çıkan bilgiler…

Kabin Memur Mesleği Hakkında Bilgiler

Kabin memuru olmak pek çok insanın hayalidir. Fakat kabin memuru olmanın oldukça fazla zor yanı vardır. Ayrıca host veya hostes olabilmek için her firma kendince farklı yaş prosedürleri uygulamaktadır. Eğer kabin memuru olmak istiyorsanız pek çok firmanın ortalama olarak 38 yaş altını tercih ettiğinden bahsetmememiz gerek. En az yaş olarak ise pek çok firma 19’u belirlemiş durumda.
Bayanlar için daha çok iyi bir fizik, güzel bir gülümseme ve bakımlı olma şartı koşuluyor. Oldukça güzel bir meslek gibi görünmesine karşın çok fazla zor yanı var. Yaz aylarında tatil yapmanız neredeyse imkansızlaşıyor. Oldukça yoğun tatil talebi yüzünden uçaklar neredeyse hiç boş vakit geçirmiyor. Bundan dolayı gökyüzünde değişik ve küçük odalarda uyumaya alışsanız iyi ederseniz. Ayrıca rutin olarak giymeniz gereken kabin memuru elbiseleriniz daima temiz ve tertipli olmak zorunda.

Kabin Memuru
Kabin Memuru

Kabin Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Kabin memuru maaşları da pek çok meslek alanı gibi tecrübe süresine ve zamanına göre maaşlarında farklılık gösteriyor.

Henüz işe yeni başlamış olan bir kabin memuru (firmalarda farklılık gösterse bile) ortalama olarak 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişen rakamlarda maaş alıyor.
Eğer deneyim süreniz beş yıl olduysa bu durumda maaşınız 6.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmeye başlıyor.

Oldukça uzun süre deneyime sahip bir kabin memuruysanız (yaklaşık olarak 15 yıl) bu durumda maaşınızın 10.000 TL seviyelerine çıkması oldukça kolay oluyor.
Eğer kısa bir hesap yapmamız gerekirse kabin memurlarının maaş aralığı 3.000 Türk Lirası ile 10.000 Türk Lirası arasında değişmekte.

Host ve Hostes Alım Şartları Neler İngilizce Şart Mı?

Eğer kabin memuru olmak istiyorsanız bu günümüz şartları için oldukça uygun. Çünkü tek başına Türk Hava Yolları bile her yıl yaklaşık 800 host ve hostes alımı yapıyor. Bunun yanına Pegasus – Atlasjet ve (Yabancı dil biliyorsanız) yabancı uyruklu firmaları da eklersek kabin memuru olarak işe alınmanız çokta uzak bir ihtimal değil. Sonuç olarak kabin memuru maaşları günümüz şartlarında hem bekar hemde evli olan kişileri kolaylıkla geçindirebilecek bir seviye diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Banka Gişe Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019 Yıllık Kazançları başlıklı makalemizde banka gişe memuru, banka maaş ve bankacı maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir