Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Güncel Bekçi Maaşları Ne Kadar? 2019 Zamlı Ücretleri
2019 Bekçi Zamları

Güncel Bekçi Maaşları Ne Kadar? 2019 Zamlı Ücretleri

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev alan ve son dönemde sıkça alımlarının yapıldığı bekçilik kazançlı bir meslektir. Her ne kadar gece çalışılması gerek olup zorluğu olsa da bu yönde maddi açıdan sektörde yer alanları memnun etmektedir. Peki aylık bekçi maaşları kaç TL’dir? Konuyla ilgili yaptığımız kapsamlı araştırma neticesinde kolaylıkla kazançlarını öğrenebilirsiniz. Faka öncelikle gelin biraz mesleği inceleyelim…

Bekçilik Mesleği Hakkında Bilgiler

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ilan ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde çalışan bekçilerin mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir. Jandarmaya bağlı bölgelede ise mesleki amiri ilçe Jandarma birlik komutanıdır. Kadroda yer alan ve görev yapan bekçi personellerinin kahverengi üniformaları mevcut olup sadece kahverengi üniforma ile görev yapmaktadır. Yani sivil olacak bekçilik yapmaları mümkün değildir. Kadroda yer alan açık ve polislerin gece görev yapma alanlarının azalması sebebiyle askerliğini yapmış en az lise mezunu olmak şartıyla bekçi olmak mümkündür.

Bekçilerin Görevleri Nelerdir Hangi İşler Yaparlar?

EGM tarafından yapılan açıklama göre bekçi görevleri aslında polis görevi ile aynıdır. Yani sorumlulukları altında olan çarşı ve mahallenin güvenliğini sağlamak, halkın huzurunu engelleyici kişilere müdahale etme ve bölge halkının güvenliğini en üst düzeyde sağlamak için gerekli tüm tedbirler almaktır.

Bekçi maaşları
Zamlı Bekçi Maaşları

Bekçiler Üzerlerinde Silah Taşır mı?

Bekçilerde tıpkı polis ve askerler gibi silah taşırlar. Hatta görevde olmadıkları saatler içerisinde de sivil olarak dolaştıklarında veya arabalarında silahlarını bulundurabilirler. Halkı tehdit eden her hangi olumsuz bir durumunda asker ve polisler gibi bekçilerde silahlarına başvurabilirler

2018 Bekçi Maaşları Ne Kadar? Zamlı Ücretler…

Mezuniyet durumuna göre bekçi maaşları değişiklik gösterebilir. Yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde bekçiler;

Lise Mezunu olan Bekçi 3.970 TL arasında maaş alır
Ön lisans Mezunu olan Bekçi 4.002 TL maaş alır
Lisans Mezunu ve Bekar olan Bekçi 4100 TL ile 4550 TL arasında maaş alır

Evli olup eşi çalışmayan bekçiler maaşlarına ek olarak 248 TL her çocuk başına 58 TL ücret alırlar. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu operasyona dahil olmaları halinde 810 TL‘ye kadar operasyon ücreti alırlar. Hakkari gibi zorlu yerlerde görev yapan bekçiler 190 TL civarı daha fazla ödeme alırlar. Bekçi maaşları için açıklanan son rakamlar böyle. 2019 yılı zamlarının gelmesiyle birlikte bekçi maaşlarında iyileştirilme yapıldı.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

bir yorum

  1. İlk okulu bitirenler ola biliyorm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir