Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Fizik tedavi (Fizyoterapist) uzmanı aylık kaç TL ücret alıyor? 2019 zamları…
Fizik Tedavi Uzmanı Maaşları

Fizik tedavi (Fizyoterapist) uzmanı aylık kaç TL ücret alıyor? 2019 zamları…

Hareket sistemi bozuk olan, doğuştan veya sonradan vücutta oluşan sistem bozukluğunun düzeltirmesi için hastaları tedavi edenlere fizik tedavi uzmanı (Fizyoterapist) denir. Peki 2019 yılı itibariyle devlet ve özel hastanede çalışan Fizyoterapist uzmanı ne kadar maaş alıyor? Tıp fakültesi okuyarak bu mesleği yapanların yeni kazançları belli oldu.

Fizik tedavi (Fizyoterapist) Uzmanı Ne iş Yapar Nasıl Olunur ?

Fizyoterapist olmak için öncelikle 6 yıl Tıp fakültesi okumanız gerekmektedir. Fizyoterapist ve Rehabilitasyon alanında uzmanlaşmak isteyen hekimler KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)’den en az 50 puan alması gereklidir. Aldığı bu puanla Tıpta Uzmanlık Sınavına girmeye hak kazanır. Tıpta Uzmanlık Sınavında başarılı olanlar 4 sene süren asistan eğitimine başlarlar.

Bu eğitim süresince Genel kültür, teorik ve pratik, rehabilitasyon teknikleri,günlük hayat aktiviteleri, kısalık testleri, elektrodiagnostik, eklem hareketleri, kas testleri gibi konularda eğitim görürler.

Son sınıfta normal staj yaz dönemlerimde yaz stajı yapmaktadır. Eğitimi biten hekimler kariyerlerine akademik olarak veya belli alanda uzmanlaşarak devam edebilirler.

Fizyoterapist uzmanı nasıl olunur çalışma alanları neler
Fizyoterapist uzmanı nasıl olunur çalışma alanları neler

Fizik Tedavi (Fizyoterapist) Uzmanının Çalışma Alanları

Devlet hastanelerin de çok aranan bir meslek olmakla beraber popüler bir meslektir. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, poliklinikler, üniversite hastaneleri, klinikler, huzurevleri ve spor kulüplerinde (futbol, basketbol, voleybol, atletizm vb… ) kendilerine çalışma alanları bulabilirler. Kardiyoloji, Ortopedi, Beyin Cerrahi gibi bir çok bölümden hastalar fizik tedavi bölümüne gelip tedavilerini oluyorlar veya tedavilerine devam ediyorlar.

Bu mesleği yapmak isteyenler için aranan özellikler;

 • El becerileri iyi ve el ve göz hareketleri uyumlu olması
 • Sürekli hastalarla iletişim halinde olacağı için karşılıklı iletişimi iyi olmalı
 • Fizik tedavi süreci uzun bir süreç olduğu için sabırlı,dikkatli ve sorumluluk bilinci olmalı
 • İnsanların fiziksel ve ruhsal problemleri ile ilgileneceği için biyoloji, kimya gibi konulara ilgisi olmaktadır.

Fizik Tedavi (Fizyoterapist) Uzmanı Maaşları Ne Kadar ?

Özel hastanelerden başlamak gerekirse özel hastanelerde çalışan fizik tedavi (fizyoterapist) uzmanları bilgi tecrübe ve hasta potansiyeline göre aylık 2500 TL- 3000 TL maaş alabilirler.

Devlet hastanelerinde bu maaşlar biraz daha yüksektir. 3500 TL – 4000 TL arasındadır. Yükselmesi, azalması derece ve kıdeme bağlıdır.

Sözleşmeli fizik tedavi (fizyoterapist) uzmanları sağlık bakanlığı tarafından 4+2 sözleşmesine bağlı olarak alım yapmaktadır. 2018 yılında sözleşmeli olarak kamuda görev alan sözleşmeli fizik tedavi (fizyoterapist) uzmanları sabit döner sermayesiyle beraber 3358 TL‘dir. 2019 yılında %10.5 ‘lik bir zamla 3700 TL ücret alırlar.

Kendi bürolarını açan fizik tedavi ( fizyoterapist) uzmanlarının maaşları hastalarının potansiyeli, kendi bilgi, tecrübelerine bağlı olarak 1500 TL7000 TL arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

bir yorum

 1. Cok büyuk bir yanlıslik var. Lutfen düzeltilmesini rica ederim
  Tanımladigınız meslek Fizik Tedavi uzmanı tıp doktorudur.
  Fizyoterapist ise, lise sonrasi 4 yıllik yüksek okul mezunudur.
  İki meslek grubu arasında en az 7 yıllik egitim farkı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir