Ana Sayfa / Devlet Kurumları / En Düşük Mühendis Maaşları Ne Kadar? 2019 Mühendis Kazançları
Mühendis Maaşları

En Düşük Mühendis Maaşları Ne Kadar? 2019 Mühendis Kazançları

Üniversite eğitiminde sıkça tercih edilen ve Türk halkı tarafından kabul görmüş bir meslek olan mühendislik özellikle maaş bakımında oldukça ilgi çekici. Peki devlet kadrosunda veya özel sektörde çalışan mühendisleri maaşları ne kadardır? İşte 2019 en düşük ve en yüksek mühendis maaşları

Mühendis Mesleği Hakkında Bilgiler

Mühendis kelime bakımından teknik kişi gibi bir anlama denk gelse de teorik bilgiyi, pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Mühendisler bir sistem geliştirir, çalıştırır ve bir arıza sonucunda nasıl müdahale edileceğini hakkında bilgileri altında çalışan kişilere ve kullanıcılara aktarırlar.

Mühendisler uzmanlık alanlara göre farklı farklı işler yaparlar. İnşaat mühendisi ile bilgisayar mühendisi olan bir kişi aynı işleri tabi ki de yapmıyor. Mühendislik mesleğinin ve mühendisin başarısı hayatımızın her yerinde aslında en basit örnek elimizden düşmeyen cep telefonları, oturduğumuz çalıştığımız binalar, yürüdüğümüz yollar, toplu taşıma araçları, kişisel araçlarımız vb… bir sürü örnek verebiliriz.

Mühendis Nasıl Olunur?

Mühendis olmak için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Ancak okullardaki dersleri geçtikten sonra sadece size mühendis unvanı verilmektedir. Mühendislik kişinin kendi bilgi ve becerisine göre gene kendisini daha iyi noktalara getirebilir. Bu mesleği yapmak istiyorsanız hayallerinizi hayata geçirmek için çokça çalışmanız gerekecektir. İnsanlara ve insanlığa en iyi şekilde hizmet etmek en önemli önceliği olmaktadır.

Mühendis Nedir Nasıl Olunur?
Mühendis Nedir Nasıl Olunur?

Güncel Mühendis Maaşları

Devlet bünyesinde çalışan mühendislerin maaşları 6000 TL ile 6500 TL arasında değişmektedir. Bu maaşlara ek olarak ekstra evli, çocuk parası dışında kıdem ve dereceye göre de maaşlarında değişikliler olabiliyor. Ancak devlet bünyesinde çalışmayan özel sektörde mühendislik mesleğini devam ettirenlerin aldıkları maaşlar farklıdır.

Yeni mezun bir mühendisin aldığı maaş 2500 TL civarındayken uzun seneler tecrübesi, deneyimi olan bir mühendisin maaşı 10 bin TL ye kadar çıkabilir. Tabi bu maaşlar mühendisin kendini ne kadar geliştirdiğine göre daha fazlada olabilir. Ne kadar çok başarılı işlere imza atarsa o kadar çok fazla maaş alırlar. Maaş ve tecrübe paralel olarak yükselip alçalır.

“ Bir kişinin 2 dolara ve başarısız olacağı işe 1 dolara ve başarılır olarak yapmasıdır.”

Mühendislik mesleğini en iyi tanımlayan söz

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

bir yorum

  1. Asgari ücretin bile altında mühendis çalıştıran bir ülkeyiz maalesef. Ve bunu kimse yadırgamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir