Ana Sayfa / Devlet Kurumları / En Düşük Doktor Maaşı Kaç TL? 2019 Doktor Maaşları
2019 Doktor Maaşları

En Düşük Doktor Maaşı Kaç TL? 2019 Doktor Maaşları

Günümüzün en popüler mesleği haline gelen doktorların kazançları günden güne artmaktadır. Özellikle bu mesleği yapacak Tıp Fakültesi öğrencilerinin merak ettiği 2019 en düşük doktor maaşları ne kadar oldu? Son açıklanan rakamlarla birlikte doktorların yıllık kazançları belli oldu.

Doktor Nedir?

Latincede Öğretmen anlamını taşıyan doktor Dr. olarak kısaltılmıştır. Ancak son zamanlarda okuyarak doktora unvanı alan kişilerde vardır. Bu hareket ilk olarak Avrupa’da yaygınlaşmaya başladı ardından amerikan ve diğer kıtalar da görülmeye başladı.

DOKTOR kelimesi Türkçe dizilişi anlamı ile yaklaşık 15 ülkede aynıdır. Türkiye’de doktor olmak isteyen kişiler tıp fakültelerinden mezun olması gerekmektedir. Mezun olduklarında pratisyen olarak görevlerine başlarlar. Belirli alanlarda uzmanlaşmak isterlerse TIPTA IHTISAS İMTİHANI (TUS) sınavına girmesi gerekmektedir.

Doktorluk Mesleği Hakkında Bilgiler

Bir pratisyen hekim ile genel hekimin asıl işleri kişinin hastalığının teşhisi ve buna bağlı olarak yardım etmesidir. Genel doktorlar genelde hasta olduğunu veya rahatsız olduğu sağlık sorunu hakkında gelen kişilerin ilk görüştüğü doktor sınıfıdır. Pratisyen hekimler alanı içerisinde gelen hastaların iyileşmesi için en iyi tedaviyi sağlar. Pratisyen hekimlerin yanlarında hemşire, asistan ve gerekli durumlarda diğer pratisyen hekimlerle çalışırlar. Genel doktorların işe başlama ve çıkış saati bellidir veya çalıştıkları günler. Pratisyen hekimlerde belli bir çalışma saatleri pek mümkün değil hastalarının fiziksel ve ruhsal durumlarını takip ederler. Uzun süre ayakta kalmaları gerekebilir.

Doktor Nedir? Nasıl Doktor Olunur?
Doktor Nedir? Nasıl Doktor Olunur?

Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

2019 yılında en güncel doktor maaşları %11.4’lük en düşük zamın beraberinde aralık ayındaki enflasyon rakamlarında eklenince bu oran %13 üzerinde bir zam olmuş oluyor. Bu durumlar göz önüne alındığı zaman en düşük doktor maaşı 4750 TL4850 TL arasında olmuş oluyor.

3 senelik bir doktor maaşı işe 6000 TL civarlarında oluyor. Doktorlarında hemşireler ve diğer devlet memurları gibi kıdem ve dereceleri vardır. Kıdem ve dereceleri maaş konularında farklılık gösterse de 5000 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir. Pratisyen hekimler yani ( TUS ) sınavına girmiş ve kazanmış uzmanlık almış doktorların maaşları en az 7000 TL dir.

2019 yılında aldıkları zamlarla beraber kıdem ve dereceleri ile bir doktorun alacağı maaş 5500 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir. Doçent, Profesörler bu maaş aralıklarında değillerdir. Ortama onlarda en az 20.000 TL maaş almaktadırlar. Ekstra girdikleri ameliyatlar göre döner sermaye farkları da maaşlarına eklenmektedir.

En Düşük Doktor Maaşı Kaç TL? 2019 Doktor Maaşları
3.8 (76.67%) 6 votes

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir