Ana Sayfa / Özel Sektör / Eczacı Maaşları 2019 Üniversite Mezunları Ne Kadar Alıyor?
Eczacı Maaşları 2019

Eczacı Maaşları 2019 Üniversite Mezunları Ne Kadar Alıyor?

Eczacılık bölümü okuyup üniversite eğitiminden sonra eczacı olmak isteyen bireylerin en merak ettiği konu kuşkusuz maaş oluyor. Sağlık sektörünün önemli üyelerinden olan eczacılar sektörde ne kadar kazanç sağlıyor. 2019 eczacı maaşları belli oldu.

Eczacılık Mesleği Nedir?

Sağlık sektörünün en önemli mesleklerinden olan Eczacılık için öncelikle ÖSYM tarafından yapılan sınavda 350 ile 450 puan arası puan alarak iyi bir üniversitede 4 yıllık bir eğitim görmek gerekmektedir.

Eczacılar KPSS Ataması İle Memur Olabilir Mi?

Zorlu eğitim sürecinden sonra başarıyla mezun olan öğrenciler, KPSS ile atanabilir veya kendi dükkanını açabilirler. Bu mesleğin önü son dönemlerde gittikçe açılmaktadır ve devlet atamaları da artış göstermektedir.

Üstelik hem kadınlar hem de erkekler tarafından yapılan aylık geliri yüksek olan bir meslek olması sonucuyla birçok öğrenci de eczacı olmayı düşünmektedir. Bu yazımızda Eczacılık Fakültesi’nde okuyan veya okumak isteyen kişiler için Eczacı Maaşları 2019 nedir bunu açıklayacağız.

Eczacılık Mesleği Nedir Nasıl Olunur?
Eczacılık Mesleği Nedir Nasıl Olunur?

Eczacı Maaşları 2019 Ne Kadar?

Eczacılık Fakültesi’ni başarı ile bitiren ve mezun olan kişiler, devlet kurumlarında çalışmak istiyor ise KPSS’ye girerek yeterli puanlar alarak atama beklemelidir. Ataması gerçekleşen kişiler 2019 yılının gelmesi itibari ile 5.000 TL civarında maaş alacaklardır.

Özel sektör çalışanı olan eczacı maaşları ise yine bu rakam dolaylarında olmaktadır. Eğer kişinin yeterli sermayesi var ise kendi dükkanını açarak ayık 10.000 TL ile 15.000 TL arasından gelir sağlaması mümkündür.

Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanan Eczaneler ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik kısmında bu meslek için aranan şartlara ulaşmalar mümkündür. Kısaca şöyle açıklamak gerekirse sermaye sahibi Eczacı Maaşları 2019 yılında 10 bin TL civarıyken, devlet ve özel sektör çalışanları ise 5 bin TL maaş alacaklardır.

Eczacılar Nasıl İş Bulur?

Eczacılık mesleğine bir an önce başlamak isteyen yeni mezunlar öncelikle bulundukları ildeki eczacılar odasına başvuru yapması gerekir. Bunun dışında İşkur ve çeşitlik ilan sitelerinde kolaylıkla eczacılık üzerine iş bulabilir. Sektörde personel ihtiyacı olmasından dolayı ilanlar sıklıkla güncellenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir