Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Çevik Kuvvet Polis Maaşı 2019 Belli Oldu! Aylık ve Yıllık İkramiyeleri
2019 Çevik Kuvvet Polisi Maaşları

Çevik Kuvvet Polis Maaşı 2019 Belli Oldu! Aylık ve Yıllık İkramiyeleri

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde çalışan Çevik Kuvvet Polislerinin 2019 yılı ile birlikte zamlı maaşları da belli oldu. Toplumsal olaylara müdahale eden, güvenlik tedbirlerini alan bu birim son yıllarda oldukça bilinirlik kazandı. Hal böyle olunca 2019 çevik kuvvet maaşları bu birimde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin merak konusu oldu.

Çevik Kuvvet Polisliği Hakkında Bilgiler

Türk Polis Teşkilat birimlerinden biri olan çevik kuvvet birimi nasıl olunur.
Yasaların ve kanunların belirlediği sınırlar içerisinde her türden yasal ve kanunlara aykırı toplumsal olaylara müdahale eden gerekli durumlarda mücadele eden birime çevik kuvvet birimi denir. Çevik kuvvet birimi kendi arasında da farklı amirlikler olarak ayrılmıştır.

Örneğin; Atlı Polis Grup Amirliği , KEM ve Özel Tim Birlik Amirliğidir. Çevik kuvvet polisleri görevleri gereği farklı farklı ekipman ve ekipmanlar kullanmaktadır. Cop ; bire bir kaldıklarında kullandıkları ekipmandır. Göz yaşartıcı gaz ; yasa dışı olarak toplanan kişi veya kişileri dağıtmak için kullanmaktadır. TOMA ( toplumsal olaylara müdahale aracı ) ; adından da anlaşılacağı gibi toplumsal olaylara karşı kullanılmaktadır. Kask ,Kalkan ; Çevik kuvvet polislerinin olaylarda kendilerini yaşa dışı eylem yapan kişi veya kişilerden gelebilecek ( taş, sopa vb…) cisimlere karşı kendi can güvenliğini sağlamak için kullanmaktadır.

Çevik Kuvvet Polisi
Çevik Kuvvet Polisi

Nasıl Çevik Kuvvet Polisi Olunur? Şartları Neler?

Çevik kuvvet polisi olmak için öncelikle polis meslek yüksek okulu veya polis meslek eğitim merkezinden mezun olan polis memurları çevik kuvvet polisi olmaya hak kazanıyor.İlk mesleğe başlayan memurlar genelde çevik kuvvet olarak polislik görevine başlıyorlar.

Çevik kuvvet birimine atanan polislerin görev süreleri 3 yıldır bu süre bulundukları ile göre değişkenlik gösterebilir. Ulaştırma büroda ( Toma, Panzer gibi zırhlı araçlar kullanan çevik kuvvet polisi ) görevli çevik kuvvet polislerinin görev süreleri 6 yıl kadar uzayabilir.

Çevik kuvvette çalışmak için gönüllülük esasına bakılmaz. Çevik kuvvet birimlerine polis lazım ise ilk mezunları çevik kuvvet polisi olarak görevlendirilir. Tüm illerimizde çevik kuvvet birimleri mevcuttur. Bazı illerimizde ise çevik kuvvet şube müdürlükleri mevcuttur. Bazı ilçelerimizde ise çevik kuvvet polis amirliği mevcuttur.

2019 Çevik Kuvvet Maaşları ve Kazançları

Çevik kuvvet polisi olarak görev yapan polis memurları arasında 60 TL -70 TL daha fazla almaktadır. Bunu dışında ortama olarak 4000 TL – 4500 TL arasında bir maaş alırlar.Görev yaptıkları illere , aile durumlarına, mezun oldukları okullara, çocuk durumlarına , görev süresine ve görev yaptığı il tehlike bölge ise nüfus yoğunluğunun fazla olduğu il ve ilçelerse ücretleri de bu sebeplere bağlı olarak artış gösteriyor.Çevik kuvvetlerini diğer polis memurları da göre tazminat tutarları daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir