Ana Sayfa / Özel Sektör / Banka Gişe Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019 Yıllık Kazançları
Banka Gişe Memuru

Banka Gişe Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019 Yıllık Kazançları

Üniversiteden yeni çıkmış binlerce mezunun bankacılık kariyerine adım atmak istediği bir basamak olan “Banka Gişe Memurluğu” pozisyonu özellikle son dönemde sıkça tercih edilen bir bölüm haline geldi. Bu konuda özel ve kamu bankalarının da yoğun iş ilanı vermesi iş arayanları da heyecanlandırdı. Peki bankada iş tecrübesi edinmek isteyenleri yakından ilgilendiren bir konu haline gelen “Banka Gişe Memuru” maaşları ne kadar oldu?

2018 Banka Gişe Memuru Maaşları Ne Kadardır?

Sosyal statüsü nedeniyle bankacılık hep revaçtaki mesleklerden birisi olmuştur. Bankacıların maaşları günümüz meslek gruplarına göre oldukça iyi durumdadır.  Fakat şunu bilmekte fayda vardır. Banka banka maaş durumları değişmektedir. Çalışılan bankanın popüler ve tercih edilen bankalardan biri olması da maaşları etkilemektedir. Her ne kadar çok fazla banka olsa dahi piyasa ortalaması bellidir.

Başta özel bankalardan Akbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Türkiye Garanti Bankası, çalışan banka gişe memurları ortalama 2020 TL ile 2.700 TL arasında maaş almaktadır. Kamu bankaları ise Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası gibi bankalar ortalama 2100 TL ile 3000 TL arasında maaş vermektedir. Yazımızda belirttiğimiz gibi bulunduğunuz ile ve bankaya göre maaşlara değişkenlik görülmektedir.

Bankada Gişe Memuru Olmak İsteyenler Hangi Bölümü Okumalı?

Bankacı olmak adaylar, üniversite bölümleri olarak, bankacılık sektörü ya da bankacılık ile ilgili alt sektörler için eğitim veren bölümleri tercih edilmelidir. Yani, bankacılık ve sigortacılık bölümleri ile eğitim almaları gerekmektedir. Lise mezunu olanlar bankada gişe memuru olarak görev alamazlar. Üniversite farklı bölümlerde okuyorsanız ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Ekonomi İktisat Sermaye piyasası Uluslararası finans Gibi bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

Banka Personeli Maaşları
Banka Personeli Maaşları

Bankada Çalışırken Nasıl Yükselirim?

Eğer bir yıl boyunca başarılı bir şekilde gişe görevlisi olarak çalışırsanız daha sonra istediğimiz bir alanda örnek verecek olursak kobi bankacılığı gibi bir alanda uzmanlaşabilir maaşınızın yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz. Her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de cefa çekmeden sefa süremezsiniz.

Gişe Memuru Olarak Çalışanlara Özel Sağlık Sigortası Var Mı?

Bankacı maaşlarının yanı sıra özlük hakları gereği banka gişe memurları “özel sağlık sigortalası” sahibi de olurlar. Yılın başında Bankanın yapmış olduğu sigorta ayakta ve yatarak birçok limiti teminat kapsamında sayar ve SGK’nın vermiş olduğu özlük haklarının yanında bu tip bir yan hakkı da beraberinde getirir. Ama şunu bilmekte fayda var her banka aynı koşullarda personeline aynı hakkı vermemektedir. Bankada çalışmaya başlamadan önce bu haklarınızı öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan 2019 Anestezi Teknikleri Maaşları! Kamu ve Özel Hastane... başlıklı makalemizde anestezi teknikleri, anestezi teknikleri maaşları ve anestezi teknikleri özel hastane hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir