Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Avukat Maaşı Ne Kadar? 2019 Avukatlık Ücretleri Açıklandı!
2019 Avukat Ücretleri

Avukat Maaşı Ne Kadar? 2019 Avukatlık Ücretleri Açıklandı!

Adalet Bakanlığına bağlı olarak görev yapan devlet kadrosunda veya özel olarak avukatlık yapanlar 2019 yılı itibariyle ne kadar maaş almaktadırlar? 4 yıllık hukuk fakültesini bitirdikten sonra zorlu bir eğitim süreci geçiren avukatlar günümüzde iyi kazanan meslek sahiplerinin başında gelir. Özellikle bu üniversite eğitimini bu sektörde devam ettirmek isteyenler için ise uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor. İşte avukatların yıllık kazançları ve meslek hakkında merak edilenler…

Avukatlık Mesleği Hakkında Bilgiler

Hepimizin bildiği gibi özel ve tüzel kişiler adına mahkemedeki davaların takibini ve yönetimini sağlayan kişilere avukat adı verilir. Zor bir eğitim hayatından sonra iş hayatına atılan avukatların;

  • Kişi ve şirketlerin hakkını savunmak,
  • Dava başlatmak için yeterli delillere ulaşmak,
  • Açılan davaların sürecini takip etmek gibi birçok görevi bulunmaktadır.

Avukat maaşları ise devlet ve özel sektörde farklılık gösterip, tecrübe ve niteliklerine göre değişmektedir.

Avukat Nasıl Olunur?

Bu mesleğin en zor kısımların birisi eğitim hayatıdır. İstediğiniz bir üniversitede 4 yıllık hukuk fakültesini bitirmeli ve daha sonra hukuk bürosu ya da adliyelerde zorunlu stajınızı yerine getirmelisiniz. Avukat olmak istemeyen kişiler stajını tamamlamadan önce hâkim ya da savcılık sınavlarına girebilir. Bu sınavlar sonucunda adliyelerde savcı veya hâkim olarak görev alabilirsiniz. Avukatlık mesleğini yapmak isteyenlerin ise 1 yıl süren staj eğitimini tamamlaması gerekmektedir.

Avukatlık Ücretleri Ne Kadar 2019
Avukatlık Ücretleri Ne Kadar 2019

Özel sektörde Avukat Maaşları 2019

Bu sektörde alınacak maaş tamamen kişinin tecrübesine bağlıdır. Tecrübe dışında ise bitirdiği üniversite, yetkinlik ve kişinin kendine kattığı donanımlar maaşı doğrudan etkilemektedir. Yeni mezun olan avukat maaşları 2019 yılında 2500 TL ile 3500 TL arasında değişmektedir. 5 yıldan fazla tecrübeye sahip kişilerin maaşları ise 7500 TL’nin üzerine çıkmaktadır.

Devlette Çalışan Avukat Maaşları 2019

Kamu sektörü özel sektörden tamamen farklıdır ve kişinin bitirdiği üniversite gibi faktörler maaşı etkilememektedir. Kpss’yi kazanarak atanan bir avukat yaklaşık 5000 TL gibi bir maaşla atanır ve katıldığı davalar ile birlikte bu maaşı artış gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir