Ana Sayfa / Özel Sektör / AVM Havalimanı Site Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar? 2019
2019 Güvenlik Görevlisi Maaşları

AVM Havalimanı Site Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar? 2019

Ülkemizde bulunan birçok avm, havalimanı, işyeri, rezidans, banka, site, gibi genel çalışma ve yaşam alanlarının güvenliği sağlamak için özel güvenlik personeli görevlendirilir. Özel güvenlikler bulundukları yerlere, mekana göre silahlı veya silahsız olarak görev yaparlar. Silahlı ve silahsız görev yapanlar arasında azda olsa maaş farkı vardır. Maaş farkları görev yaptıkları yere göre de değişiklik göstermektedir. Çalışma saatleri genel olarak tek tip veya vardiyalı olarak değişir. Site‘de çalışan bir güvenlik personeli ile bankada çalışan güvenlik personelinin alacağı maaşlar ve yapacağı işlerde farklıdır.

Nasıl Güvenlik Personeli Olunur?

Güvenlik şirketlerinde 2 tip eğitim verilmektedir.

1.Silahsız
2.Silahlı

Silahsız eğitime girmek için öncelikle 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Ortaokul mezunu olmanız gerekmektedir.

Özel güvenlik sınavından geçtikten sonra özel güvenlik personeli kartı almaya hak kazanırsınız. Güvenlik kartı da denmektedir. Bu kartı olan kişiler rahatlıkla iş bulabilirler.

Silahlı eğitime girmek için öncelik 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Lise mezunu olmanız gerekmektedir. Özel güvenlik sınavına girip başarılı olduktan sonra güvenlik kartınızla iş bulabilirsiniz.

Silahlı ve silahsız özel güvenlik personeli sınavına girerken bazı evraklar gerekmektedir. Bunlar ;

  • Nüfus cüzdanı fotokobisi
  • Sabıka sicil kaydı
  • Sağlık raporu
  • Eğitim ( Orta okul, Lise ) Diploması
  • İkamet Belgesi
  • Nüfus kayıt örneği
  • Vesikalık fotoğraf evraklar gereklidir.

Eğitimlerin silahlı ve silahsız olarak belirli bir saat süren eğitimleri vardır. Silahsız 100 , Silahlı 120 saat eğitim süresini tamamlamanız gerekmektedir. Eğitim süresi boyunca Temel ilk yardım, Etkili iletişim, Güvenlik tedbirleri, Güvenlik hukuku, Uyuşturucu madde bilgileri, Kişi koruma, Kalabalık yönetimi, Genel kolluk ilişkileri, Yangın güvenliği, Güvenlik sistemleri ve cihazları gibi konularda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler hem teorik olarak hem de pratik olarak verilmektedir.

Güvenlik Görevlisi Olma Şartları
Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

Eğitim ve sınavlar sonucunda başarılı olan adaylar 5188 sayılı yasa kapsamında girdikleri eğitimin alakalı olarak sertifika almaya hak kazanırlar. Aldıkları bu sertifikayla kendileri veya bir güvenlik şirketine başvuru yaparak iş bulabilirler. Güvenlik şirketleri bu konuda daha iyi bir tercih olacaktır. Birçok projeye hizmet için iş bulma işe başlama süreniz daha çabuk olacaktır.

Özel Güvenlik Personeli Maaşları Ne Kadar?

Özel güvenlik personellerinin maaşları genelde çalıştıkları kurumlara göre farklılık göstermektedir. Anca ortalama maaşları asgari ücret civarlarında olmaktadır. Bunun dışında şirketlerinin kendilerine verdikleri yol +yemek +agi gibi ekstra ücretleri vardır. Bunun dışında silahlı olarak görev yapan özel güvenlik personelini maaşı silahsız görev yapan özel görevlik personelinden daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir