Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Anestezi Uzmanı Maaşı 2019 Özel ve Devlet Hastanesi Ücretleri
Anestezi Uzmanı Maaşları

Anestezi Uzmanı Maaşı 2019 Özel ve Devlet Hastanesi Ücretleri

Sağlık Bakanlığına bağlı özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde görev yapacak olan anestezi uzmanları 2019 maaşları ne kadardır? Son dönemde üniversite tercihlerinde sağlık bölümü seçenler özellikle anestezi uzmanlığına yoğunlaştı. Hal böyle olunca bu işi yapanlar ve yapacaklar aylık ve yıllık kazanlarını merak etti.

Anestezi Uzmanı Mesleği Hakkında Bilgiler

Anestezi uzmanı kelime anlamından anlaşılacağı üzere anestezi yapan kişilere denilmektedir. Anestezi uzmanı nedir sorusundan önce sadece anestezi anlamını tanımlamak mesleği tanımaya daha yardımcı olabilir. Anestezin 2 çeşiti vardır.

Genel anestezi : Vücudun tamamını uyuşturur. Genel anestezi yapılan kişinin bilinci kapalı olur. Kasları gevşer ve refleksi azalır. Genelde büyük veya riskli ameliyatlarda kullanılır.

Lokal anestezi : Vücudun belli bir bölgesini uyuşturmak için kullanılır. Vücudun belli bölgesinde yapılacak bir işlem genellikle bölgesel ameliyatlarda kullanılır.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur? Üniversite Eğitimi Şart Mı?

Anestezi uzmanı olmanız için ilk önce üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olmanız gerekmektedir. Mezun olduktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girip gerekli puanı almanız gerekmektedir.

İstenilen puanı alıp uzmanlık için anestezi uzmanlığını tercih ettiğinizde anestezi öğrenci olmuş olursunuz. 4 yıl süren bir uzmanlık eğitimine tabi olursunuz. Bu eğitim süresi boyunca anestezi asistanı olarak görev yaparsınız.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur
Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur

Anestezi uzmanları hem ameliyathaneler de hem de polikliniklerde görev yapabilirler. Hastalar ameliyat olmadan önce gerekli olan testleri yaptıktan sonra test sonuçlarına göre anestezi uzmanı ameliyat olup olmayacağını belirler. Anestezi uzmanın bu ameliyatta görevi sadece hastayı uyutmak dır. Ameliyat sonrası da aynı yöntemlerle hastayı uyandırmaktır.

Anestezi Uzmanı Maaşları Ne Kadar ?

Anestezi uzmanlarının maaşları çalıştıkları hastanelere göre değişir.
Devlet hastanelerinde taban maaşları 3500 TL civarındadır. Ekstra olarak hastanelerin döner sermayelerinden aldıkları ücretle birlikte 5500 TL 6000 TL arasında değişmektedir. Ortalama maaşları 4000 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Özel Hastanelerde ise devlet hastanesinde çalışan anestezi uzmanlarının maaşlarından az değildir. Özel hastane olduğu için imkanları değişkenlik göstermektedir. Tecrübeniz de var ise özel ve imkanı iyi olan bir hastanede alacağınız maaş 5 bin TL ye kadar çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Sayaç Okuyucu Elemanı Maaşları Ne Kadar? Alım Şartları ve Görevleri başlıklı makalemizde sayaç okuyucu alım şartları, sayaç okuyucu elamanı ve sayaç okuyucu maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir