Ana Sayfa / Devlet Kurumları / Acil Tıp Teknisyeni (ATT) güncel maaşları! 2 Yıllık Mezunların Kazançları
ATT Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2019

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) güncel maaşları! 2 Yıllık Mezunların Kazançları

Kısaltılmış adıyla ATT olarak anılan Acil Tıp Teknisyeni 2019 yılı maaşları belli oldu. Sağlık Bakanlığına bağlı özel ve devlet hastanelerinde bunun yanında polikliniklerde çalışan 2 yıllık Acil Tıp Teknisyeni personeli yıllık ne kadar kazanıyor? Üniversitede tercih edilen bölümlerin başında gelen ATT mesleği hakkında tüm bilgileri makalemizden inceleyebilirsiniz.

Acil Tıp Teknisyeni Mesleği Hakkında Bilgiler

Acil tıp Teknisyeni hastaların hastaneye gelene kadar ilk müdahaleyi yapan kişilerdir. Halk arasında ATT olarak da bilinir. Acil tıp teknisyeni olmak için sağlık meslek liselerinin acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

ATT Nasıl Olunur? Kaç Yıllık Mezuniyet Şartı Var?

Üniversite için eski düzenlemeye göre direk geçiş hakları mevcuttu ancak yeni düzenlemeyle bu geçiş hakkı kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte sağlık meslek liselerindeki acil tıp teknisyenliği bölümü de kaldırıldı. Acil tıp teknisyeni olmak isteyenler artık üniversite sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra acil tıp teknisyenliği bölümünü okuyabilecek. Neredeyse her üniversitenin yüksek okullarında acil tıp teknisyenliği bölümü vardır. 2 senelik bir bölümdür. Bölümden mezun olan sağlıkçılara staj zorunluluğu vardır.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? ATT
Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? ATT

Kadrolu Olarak Devlet Hastanesinde Çalışabilir Mi?

Acil Tıp teknisyenleri, kamuda çalışmak istemesi taktirde KPSS sınavından yeterli puan almaları ve kadro gibi durumlar uygunsa çalışabilirler. Bunun yanında özel sektörde bilgi, beceri, tecrübe ve deneyim esasına göre iş bulabilirler.

Acil tıp teknisyenleri 112 acil tıp istasyonlarında,özel hastanelerde , devlet hastanelerinde, polikliniklerde, özel acil servis ve ambulans servislerinde , acil ve yoğun bakım alanlarında iş bulabilirler.

Acil tıp teknisyenlerinin gece nöbetleri bulunmaktadır. Çalışma alanları açık veya kapı alanlardır. Çalışma saatleri sabit değildir. Çalıştıkları birimlerde hastane yetkilileri hasta yakınları ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedir. Zor bir meslek olan ATT stres ve panik ortamından çalışmalarını sürdürür ancak ne kadar stres ve panik ortamı olsa da ATT’leri sakin olmak zorundadırlar.

ATT – Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2019

Acil tıp teknisyenleri memuriyet hayatlarına 12/3 Kadro/Derecesinde başlarlar. Aylık Maaş+sabit ek ödenek+Döner Sermaye+112 acil sağlık hizmetinde çalışıyor ise yemek ücreti alırlar.Aylık fazla mesaisi olmuş ve bunu nöbet izini olarak kullanmadıysa ekstra ücretini alırlar.

Aylık maaş olarak: 2,200 TL

Sabit ek ödenek: 1000 TL ( kadro / derece ne kadar yüksek olursa ücretde o kadar artmaktadır.

Döner sermaye ücreti
250 TL – 500 TL arasında değişmektedir buda çalıştığınız kuruma göre değişmektedir.

112 acil Sağlık hizmetlerinde çalışanlara 245 TL yemek ücreti ödenir.

112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan bir acil tıp teknisyeni (ATT) aylık ortalama : 3500 TL- 3750 TL arasında bir maaş almaktadır. Bu ekstraların dışında Gelir vergisi,evli, bekar, çocuk durumları da vardır. Onlar bu ortalama maaşın dışındadır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir