Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Uzman Çavuş, Subay ve Astsubay Maaşları Kaç TL? Yeni Yıl Zamları…
Uzman Astsubay Subay Maaşları

2019 Uzman Çavuş, Subay ve Astsubay Maaşları Kaç TL? Yeni Yıl Zamları…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde bulunan komutanlıklar da görev yapan subay, astsubay, uzman çavuşların maaşları ne kadar ? Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri, İçişleri bakanlığına bağlı Jandarma Genel Komutanlığında görev yapmaktadırlar. 2019 yılında alacakları maaşlar yeni zamla beraber ne kadar olacak? İşte bu görevi başarıyla yürüten ve yürütecekler için detaylar…

Uzman Çavuş Subay veya Astsubay Nasıl Olunur?

Milli savunma bakanlığının personel temin dairesi başkanlığı tarafından belirlenen ön başvurulara başvurmak. Ardından başvurusu onaylanan kişiler fiziki kontrollerden, sağlık muayenelerinden ve yapılacak yazılı ve sözlü mülakatları geçen kişiler eğitim sürelerini de doldurduktan sonra subay astsubay ve uzman çavuş olabilirler.

Uzman Çavuş Ne Kadar Maaş Alıyor?

Türk silahlı kuvvetleri bünyesine bağlı olan kuvvet komutanlıklarında içişlerine bağlı olan jandarma genel komutanlığında görev yapan binlerce uzman çavuş görev yapmaktadır. Ortalama bir uzman çavuş maaşı şuanda 3500tl – 4000tl arasındadır. Bu maaş sınıflara ve görev yerine göre değişkenlik gösterebilir. Aşayiş, Komando, JÖH, Piyade gibi sınıflardan oluşur. Tehlike unsurlarının daha çok olduğu yerlerde maaşları daha yüksek olur.

Milli Savunma Bakanlığı
Milli Savunma Bakanlığı

Astsubay Ne Kadar Maaş Alıyor?

Türk silahları kuvvetleri bünyesine bağlı olan kuvvet komutanlıklarında içişlerine bağlı jandarma genel komutanlığında görev yapan binlerce astsubay vardır. Astsubaylar kıdemlerine göre maaş almaktadır. Ortalam olarak 4500tl – 5000tl arasındadır. Sınıflarına, kıdemlerine, aile, çocuk, görev yerlerine vb… göre ekstra maaşlarında değişiklik olabilir.

Subay Ne Kadar Maaş Alıyor?

Subay sınıfının en alt rütbesi olan teğmenlerin maaşları 4500tl-5000tl arasında değişmektedir. İlk görev yerinin tehlikeli bölge olması, aile, çocuk gibi ekstra durumlardan dolayı maaşlarında değişiklik olabilir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

2 comments

  1. Subay astubaylar emeklilige sevk edilince yas bekliyormu

  2. Bizim il doğu sayılmadığı halde burada uzman çavuşlar 2018de 5500tl alıyordu. Bunlar en sade hali 2019 yılında bir subayın alacağı maaş en az 6000tl dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir