Ana Sayfa / Devlet Kurumları / MEB 2019 Stajyer Maaşları Kaç TL Oldu! Zamlı Ücretler Açıklandı…
2019 Stajyer Maaşları

MEB 2019 Stajyer Maaşları Kaç TL Oldu! Zamlı Ücretler Açıklandı…

Asgari ücrete yapılan zamdan sonra milyonlarca öğrenciye müjde olacak bir diğer haber ise zorunlu stajyer maaşları konusunda yapıldı. Mesleki liselere devam eden öğrenciler 3. ve 4. sınıfta staj yaparak hem tecrübe kazanıyor hem de iş gücüne önemli oranda katkı sağlamış oluyor. Daha önceki yıllarda öğrencilerin alacağı miktara devlet tarafından katkı yapılacağı da açıklanmış ve işverenin yükü az da olsa hafifletilmiştir.

Güncel 2019 Stajyer Maaşları Kaç TL oldu?

Getirilen yasa ile staj gören öğrencilere en az asgari ücretin %30’u kadar maaş verilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Asgari ücrete getirilen zam ile birlikte stajyer maaşları da aynı oranda artırılmış oldu. 2018 yılında 435 TL olan maaşlar asgari ücretin 2020 TL olmasıyla birlikte 548,70 TL’ye yükseltildi. 20’den az personel çalıştıran işletmelerde stajyer maaşının 3’te 2’si devlet tarafından ödenirken, 20’den fazla işçi çalıştıran kurumlarda 3’te 1’i devlet tarafından ödenmektedir. Bu sayede işveren kolaylıkla stajyer alımı yapabilmektedir.

Asgari ücrete gelen zammın detayları için tıklayınız

Zorunlu Stajyer Ne Kadar Para Kazanıyor?
Zorunlu Stajyer Ne Kadar Para Kazanıyor?

Üniversite Stajında Maaş Verilir Mi?

Staj yapma zorunluluğu bulunan yüksekokul ya da üniversite öğrencileri önceleri 3308 sayılı kanun kapsamına girmediğinden bu kapsama girenlerin sahip olduğu asgari ücret hakkına (yaşlarına uygun asgari ücretin en az % 30’u) sahip değildiler. 3308 sayılı kanuna tabi olmayan öğrenciler için işveren açısından ücret ödeme yükümlülüğü de yoktu.

Zorunlu Stajda Neler Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki liselerde okuyan öğrencilerden ve üniversite son sınıfta bulunan üniversite öğrencilerinden mezun olabilmeleri için staj şartı aranmaktadır. Öğrenciler yapacakları yeri kendi bulabileceği gibi okul tarafından da yönlendirilebilir. Staj süresi boyunca iş yeri tarafından hal ve tutumları konusunda not alacak olan öğrenciler okulu bitirebilmeleri için belirli bir nota sahip olmaları gereklidir.
Devlet tarafından getirilen yasa ile staj gören öğrencilerin sigortaları yatırılacak ve belirlenen miktardaki stajyer maaşları işveren ve devlet tarafından ortak olarak ödenecektir.

Staj Süresi Ne Kadardır?

Lise üçüncü sınıfın sonunda 100 saat lise dördüncü sınıfın sonunda 200 saat İstenirse hepsini son sınıfta birleştirerek 300 saat olarak staj yapma zorunluluğu vardır. Bu süreyi doldurmayan öğrencinin zorunlu stajı geçersiz sayılır ve sınıfta kalır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir