Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Sözleşmeli Er Erbaş Maaşları Kaç TL oldu? Yeni Zamlı Sözleşmeli Asker Ücretleri
Sözleşmeli Er Erbaş Maaşları Kaç TL

2019 Sözleşmeli Er Erbaş Maaşları Kaç TL oldu? Yeni Zamlı Sözleşmeli Asker Ücretleri

Sözleşmeli er erbaşlar belli ücretler karşılığında görevlerini yerine getiren kişilerdir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına yılın belli zamanlarında sözleşmeli er erbaş alım ilanları yayınlarlar ve başvuru yapanlar arasından değerlendirme yapılır. Fiziki şartları ve mülakat sınavlarını geçenler sözleşmeli er erbaş olarak görev alabilirler.

2019 Sözleşmeli Er Erbaşlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Sözleşmeli er erbaşlar görev yerlerine görev bölgelerine göre ve ekstra eş, çocuk gibi devlet yardımlarıyla farklı maaşlar almaktadır. Batıda görev yapan sözleşmeli er erbaşların maaşları 3000 TL – 3500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Doğuda görev yapan sözleşmeli er erbaşlar 4000 TL- 4500 TL arasında maaş almaktadır.

Sözleşmeli er erbaşlar eş ve çocuk yardımı, doğuda görev yapan sözleşmeli er erbaşlar operasyon başına ekstra maaş, görev sürelerine gibi faktörler maaşlarını artırabilir.

Sözleşmeli Er Erbaşların Sözleşme Süreleri Ne Kadardır?

Sözleşmeli er erbaşların ilk sözleşmeleri 3 veya 4 yıl olarak belirlenir. Bir sonraki sözleşme en az 1 yıl en fazla 3 yıl olarak belirlenir. Toplamda görev süreleri 7 yıldır. 7 yılı dolduranlarla tekrardan sözleşme imzalanmaz. Sözleşme imzalayan er erbaşlar sözleşmelerini süreleri dolmadan istifa edemezler. 2 yıl hizmet veren sözleşmeli erler sözleşmeli onbaşı, 2 yıl hizmet veren sözleşmeli onbaşılar sözleşmeli çavuşluğa terfi ediyor.

Sözleşmeli Er Erbaş Nedir Nasıl Olunur Hakları Neler
Sözleşmeli Er Erbaş Nedir Nasıl Olunur Hakları Neler

Sözleşmeli Er Erbaşlar Memur, Uzman Çavuş, Astsubay Olabilir Mi?

Sözleşmeli er erbaşların 7 yıl görev yapmalarına izin verilmektedir. 7 yıl görev süresini dolduran kişiler memur olabilirler. Memur olmaları için görev yerlerinden olumlu nitelik belgesi alması gerekmektedir. 3 yıl görev süresini dolduran sözleşmeli er erbaşlar 29 yaşını doldurmamış ise Uzman çavuş ve astsubaylığa geçme hakkına sahiptirler.

Sözleşmeli er erbaşların silah taşıma hakları yoktur. Ancak görevleri sırasında verilen görev silahları vardır. Onun dışında silah verilmez. Sözleşmeli er erbaşlar orduevlerine, askeri kamplara, Astsubay, Subayların sosyal hakları için devlet tarafından sağlanan yerlere giremez. Sözleşmeli erler devlet tarafından sigortalı sayılır. Ön sözleşme süreci boyunca istifa veya ayrılma hakları vardır. Sözleşme kesinleştiği taktirde ayrılma ve istifa etme hakları yoktur.

Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları

Sözleşmeli er erbaşlar kışlada kalırlar.Yemek yatak gibi ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz karşılanır. Yükümlü er ve erbaşlarla benzerlik gösterse de sözleşmeli er erbaşlar görevleri karşılığında maaş alırlar. Sözleşmeli erlerin normal çalışanlar gibi yıllık izinleri ve mazeret izinleri vardır.Sözleşmeli erlerin 30 günü yıllık izin 15 günde mazeret izni vardır. Toplamda 45 gün izni vardır. Ekstra yakınlarının vefatları durumunda 10 günlük mazeret izni vardır. Sözleşmeli er erbaşların hafta içi mesai bitiminde evlerine gitme hakları yoktur. Haftasonları izin kullanma haklarına sahiptir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir