Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 PTT Memur Maaşı En Düşük Kaç TL! PTT Memur Alımı…
PTT Memur Maaşları

2019 PTT Memur Maaşı En Düşük Kaç TL! PTT Memur Alımı…

Kamuya bağlı PTT’nin bünyesinde memur olarak çalışan PTT memur görevlisi ne kadar maaş almaktadır? 2019 yılı itibariyle belirlenen oranlar dahilinde Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü memurlarının alacağı en düşük rakamlar belli oldu. Buna göre PTT memur alımlarını takip eden ve bu sektörde çalışanlar yeni rakamlar görmüş oldu.

PTT Memuru Mesleği Hakkında Bilgiler

PTT’nin açılımı (POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ) dır.Gişe de kendi sorumlu olduğu kasadaki para ile sırayla işlemleri olan kişilerin para yatırma, para çekme, finans gibi vb… işlemlerini yapar. Bunun dışında Ptt bünyesinde , ptt pazarlama ptt kargo kurye gibi ptt memuru olarak görev yapan devlet memurlarıda vardır.

PTT Memuru Nasıl Olunur? Şartları Neler?

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmama
  • 657 sayılı devlet memurları kanunun 48’inci maddesinin 6’ıncı fıkrasınca belirtilen askerlik şartlarını taşımak.( Askerlik hizmetini yapmış olmak, tecil ettirmiş olmak veya muaf olmak )
  • Görevini yerine getirmesinde vücut, akıl hastalığı ve vücut sakatlığı gibi özürlülüğün bulunmaması (Özürlü kadrosu haricdir.)
PTT Memur Alımı 2019
PTT Memur Alımı 2019

Bu şartları taşıyan kişilerin özel olarak mezun olması gereken lisans bölümleri şunlarıdır;

Ekonometri -Muhasebe -Hukuk fakultesi – Ekonomi -İktisat -İş idaresi – İktisat -İşletme -Yönetim bilimleri -Çalışma ekonomisi -Pazarlama -Yönetim bilimleri -Kamu yönetimi -Siyaset bilimi -Uluslararası ilişkiler -Halkla İlişkiler -Bankacılık -Sigorta -Gümrük İşletme gibi bölümlerden mezun olunması gerekmektedir.

Yukardaki bölümlerden mezun olan kişilerin her devlet kurumuna girme şartı olan KPSS sınavının p3 puanına bakılarak alınmaktadır. Ne kadar yüksek puan alırsanız atanma şansınız o kadar yüksektir. Yukarda belirtilen şartlı taşıyor iseniz ve kpps p3 puanınız yüksekse ptt memur alım ilanları takip ederek başvuru yapabilir ve ptt memuru olarak atanabilirsiniz.

PTT Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor?

PTT memurları diğer memurlara farkla maaşlarını ayın 15 de almaktadır. Posta ve telgraf teşkilatı (ptt) memurlarının 2018 yılındaki maaşı ortalama 3,300 TL – 3700 TL arasında değişmektedir. Bu maaş değişikliğinin bi unsuru performans sistemidir. Bunun dışında her gün 10 TL yemek parası verilmektedir. 2019 yılında bu ortalama maaşlara %10 luk bir zam gelecektir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir