Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Muhtar Maaşları Kaç TL Oldu? Muhtar Maaşlarına Yeni Düzenleme
2019 Muhtar Maaşları

2019 Muhtar Maaşları Kaç TL Oldu? Muhtar Maaşlarına Yeni Düzenleme

Son dönemde seçim çalışmalarıyla gündeme gelen Muhtarlık kelimesi Arapça “seçilmiş kişi” demektir. Anlamından da belirtildiği üzere bağımsız seçilmiş kişilere muhtar denir. Peki muhtarlar 2019 yılı itibariyle ne kadar maaş almaktadır. İşte hiçbir siyasi partiye üye olmadan seçimle muhtarlığı kazananları gelirleri…

Muhtarlık Mesleği Hakkında Bilgiler

Muhtarların 4 tane azası olur. Muhtar ve 4 azası mahalle ilgili yapılacak veya gerekli işleri belirler karar alır ve uygulanması için gerekli yerlere müracaat eder. Muhtarlar 5 sene görev yapmaktadır.Yerel yönetimlerin en küçük idari birimi muhtarlıktır. Hiçbir siyasi partiye üye olmadan bağımsız olarak seçimlere girip ve kazanan kişiler muhtar olarak şehir, köy, mahalle gibi yerlerde devlet tarafından görev verilir.Görevleri aynı şekilde kanunlarla belirlenmiştir. Muhtarlar dokunulmaz değildir. Görevini yapmayan kötüye kullanan muhtarlar yerel yönetim tarafından görevinden alınır veya uzaklaştırılır.

Muhtar olmak için gereken özellikler.

  1. Tc vatandaşı olmak
  2. Seçimlere girmeden önce en az 1 yıl aynı mahalle köy şehir de ikamet etmek.
  3. 25 yaşını doldurmuş olmak.
  4. Yüz kızartıcı, ağır hükümlü veya kamu hizmetlerinden yasak olmamak.
  5. Türkçe okur yazar olmanız gerekmektedir.
Muhtar Nasıl Olunur Görevleri Nelerdir?
Muhtar Nasıl Olunur Görevleri Nelerdir?

Muhtarlar Ne İş Yapar Görevleri Nelerdir?

Seçim zamanlarında seçmenlerin ve askerlik çağı gelmiş kişilerin listelerini hazırlamak ve bakabilecekleri yerlere asmak.

Sorumlu olduğu bölgedeki eksik veya gerekli şeyleri belediyeye bildirerek yapılmasını sağlamak.

Bölgedeki bulaşıcı veya ölümlü sağlık sorunlarını tespit etmek ve ilgili birimlere bildirmek

Nüfus kağıdını kaybeden veya başka kurumları için gerekli evrakları isteğe bağlı olarak düzenlemek.

2019 Muhtarlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Muhtar maaşları 2000 TL2500 TL arasında değişmektedir. Yeni yılla gelen zamlarla birlikte maaşları yükselmiştir buna göre;

Son zamanda askeri ücretin 2020 TL olmasıyla birlikte ve 2019 ilk ayında %4 zam ve enflasyon farkı %6.7 gibi bir rakam olunca toplamda %10,7 olmuştur. Bu zamlarla birlikte yeni muhtar maaşları 2900 TL civarında olmuştur. Son olarak önceki yıllarda muhtarlar Sosyal güvenlik primlerini kendilerini ödüyorlardı bu miktar 500 TL gibi bir rakamdır. ancak yeni düzenlemeyle birlikte devlet tarafından ödenmesine karar verildi.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir