Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar?
İtfaiyeci Eri Maaşları

2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir yangın ve alev durumunda yardımımıza ilk koşacak olan itfaiye mensupları oldukça zor şartlar altında çalışmalarına karşın normal seviyede maaşlar alıyorlar. Kendi içlerinde askeri sistem ile beraber kademeleri ve rütbeleri bulunan itfaiye çalışanlarından itfaiye eri maaşları hakkında bu yazımızda sizlere bilgi veriyoruz. Günümüzde tercih edilen mesleklerden biri olan itfaiyecilik maddi kazanç ne oluyor? İşte 2019 itfaiyeci maaşları ve tüm merak edilenler…

İtfaiyecilik Hakkında Bilgiler

Öncelikle itfaiyecilik rütbeleri hakkında bilgi verelim.

İtfaiye Eri
İtfaiye Çavuşu
İtfaiye Başçavuşu
İtfaiye Amiri

İtfaiyecilerin tamamı devlet – kamu personelidir. Yangın söndürme ve itfaiye faaliyetleri tamamıyla devletin görevi olduğundan dolayı hiçbir itfaiye görevlisi özel sektörde çalışamaz. Ancak bazı büyük firmaların ve şirketlerin fabrikalarında herhangi bir yangın durumuna karşı hazır bekleyen görevliler olabilir. Bunlara da tam anlamıyla itfaiye eri demek yanlış olur.

Nasıl İtfaiyeci Olunur? 2019 Şartları ve Koşulları

  1. Erkek adaylar için TSK bünyesinde askerlik görevini tamamlamak
  2. Zorlu şartlarda çalışma koşulları olması sebebiyle sağlık yönünden görev yapmaya engel bir durumu bulunmamak
  3. İl ve ilçelere yapılacak olan itfaiyeci alımı başvuru tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak
  4. Eğitim koşulları esas alınması sebebiyle en az lise, meslek lisesi ve dengi bir okuldan mezun olmak.
  5. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve memur olmaya engel olacak hiç bir dava süreci geçirmemiş olmak.
  6. Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) en az, alım için belirlenmiş taban puan kadar sınav puanı almak.
İtfaiyeci Nasıl Olunur
İtfaiyeci Nasıl Olunur

İtfaiye Rütbe Atlama Nasıl Oluyor? İtfaiyeciler Kadrolu Kamu Personeli Mi?

İtfaiyeciler belediye bünyelerinde çalışmaktadırlar. Büyükşehir belediyelerinin ve onlara bağlı olan semt belediyelerinin çoğunun itfaiye personeli olmak zorundadır. Herhangi bir yangın durumunda uzak bir ilçeden gelecek olan yardım çok bir etki etmeyecektir. Bu nedenle itfaiye eri ihtiyacı günümüzde oldukça yüksektir. Belediyeler itfaiye eri maaşlarını önemsemeden devamlı olarak personel temini yapmaktadırlar. Eğer itfaiyecilik mesleğine yeni başladıysanız sizin rütbeniz itfaiye eri olacaktır. Yıllar içinde tecrübenizi arttırarak ve gerekli olan sınavlara girerek birkaç üst rütbeye geçebilirsiniz. Bu durumda maaşınızda da mutlaka değişiklikler yaşanacaktır. İtfaiye eri her zaman için üstlerinden görev alıp yangının merkezinde bulunan kişidir.

İtfaiye Eri Ne Kadar Maaş Alıyor?

İtfaiye erinin maaşları ortalama olarak 2.800 TL civarında olmaktadır. Herhangi bir yangın durumuna karşı itfaiyeciler mesai yaptıklarından dolayı aylık mesai paraları maaşlarına eklenirse bu ücreti seviyesini yukarı rakamlara taşıyabilirler. Fakat pek çok belediyede itfaiye erleri vardiyalı olarak çalıştığı için genellikle mesaiye ihtiyaç duyulmaz. Eğer itfaiye birimi yeni kurulmuş olan bir belediyede işe girer iseniz mesai ücreti almanız mümkündür.

itfaiyeci maaşları
İtfaiyeci Maaşları 2019

İtfaiye Rütbelerine Göre Kazançları

İtfaiye eri 3.000 TL civarında maaş alırken İtfaiye Çavuşu 3.210 TL, İtfaiye Başçavuşu 3.321 TL, İtfaiye Amiri ise 3.542 TL civarında maaş almaktadır. Bu rütbeler genellikle sembolik olduğundan dolayı maaşlarda yüksek oranlı oynamalar gözlenmez. Bu görevi yürütenler bulundukları bölgeye göre maaşlarında değişiklik yaşanabilir.

Bir önceki yazımız olan 2019 Perfüzyon Teknikleri Maaşları Ve Atamaları başlıklı makalemizde Perfüzyon Teknikleri, Perfüzyon Teknikleri atamaları ve Perfüzyon Teknikleri maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir