Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar? En Kolay Başvuru Yöntemi…
2019-Fakirlik-Maaşı-ne-kadar

2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar? En Kolay Başvuru Yöntemi…

Herhangi bir kurumdan emekli aylığı olmayan, sosyal bir güvencesi bulunmayan ve bakımını devlet veya başkasının üstlenmediği kişilere fakirlik maaşı bağlanmaktadır. Fakirlik maaşı alabilmeniz için gelirinizin hiç olmaması yahut bağlanacak olan fakirlik maaşının altında bir miktar olması gerekmektedir. Şahsın üzerine kayıtlı hiçbir mal varlığı bulunmaması şartı aranmaktadır. Fakirlik maaşları ne kadar ve nasıl alınır? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Almak İçin Başvuru

Fakirlik maaşı almayı düşünüyor iseniz öncelikle başvuru yapmalısınız. Bu aylık için başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve şahsi olarak yapılmaktadır. Muhtaç aylığına başvurmak için size verilen başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Ardından formunuzu teslim ederek size kurumun dönüş yapmasını beklemeniz gerekmektedir. Başvurunuza verilecek olan cevabı internet üzerinden takip edebilmeniz mümkündür. Kurumun internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranız ile sorgulama yaparak aylık bağlanıp bağlanmayacağını öğrenebilirsiniz.

Güncel Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaşları nasıl alınır? sorusunu açıklamış bulunmaktayız. Şimdi ise bağlanacak aylık miktarını açıklayacağız. 2018 yılında belirlenen fakirlik aylığı 600 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılı itibariyle fakirlik maaşında artış görüşmesi halinde makalemizden detayları öğrenebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı
Fakirlik Maaşı

Fakirlik Maaşları Hangi Bankadan Alınır?

Başvurunuza kurum tarafından olumlu dönüş yapıldığında her ay düzenli olarak maaşınız PTT veya Ziraat Bankasında adınıza açılmış olan hesaplara yatırılmaktadır. Devlet kurumu tarafından yapılan detaylı bir araştırma sonucu tarafınıza bağlanmış olan bu 600 liralık maaşınız mağduriyetiniz devam ettiği sürece size ödenmeye devam etmektedir.

Fakirlik Parası Kimlere Verilir? Kaç Ayda Bir Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti fakir vatandaşları için yitecek, giyecek ve nakit para yardımı, yakacak yardımı gibi birçok yardım vermektedir. Maalesef ki ülkemizde açlık sınırının altında yaşayan oldukça çok insanımız bulunmaktadır. Çalışabilecek olanlara devletimiz İŞKUR aracılığı ile iş imkanı da sağlamaktadır. Ancak çalışamayacak ve zorunlu yaşam ihtiyaçlarını sağlayamayacak durumda olan kişiler için yapılacak başvuru ile fakirlik maaşının tahsisi yapılmaktadır.

Devletimiz kimsesiz ve bakıma muhtaç olan yurttaşlarımız için de ücretsiz bakım evlerinde hizmet vermektedir. Bu sebeple devlet bakımı altına alınmış olan kişilere fakirlik maaşı bağlanmamaktadır. Fakirlik maaşları ile yaşlılara bağlanan yaşlılık aylığının bir ilgisi yoktur. Fakirlik için yatan maaş her ay ödenir. 

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir