Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Emekli Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesi ne kadar?
2019 Emekli İkramiyesi

2019 Emekli Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesi ne kadar?

Geçtiğimiz bayram hükumet tarafından yürürlüğe giren emekli ikramiyesi önümüzdeki bayramda devam edecek mi? SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin merakla beklediği Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı emekli ikramiyesi zamları için geri sayım başladı. 2019 yılı itibariyle emeklilerin alacağı ikramiye tutarı ile ilgili gelişmeleri sizler için derledik.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2018 yılı itibariyle yasalaşan ve her sene iki kere bayramdan önceki günlerde vermek şartıyla kabul edilen emekli ikramiyesinden SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri yararlanmaktadır. Net ödeme tarihleri ise Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Bununla birlikte vefat etmiş emeklinin yerine ikramiyesini hak sahibi yakınları alabilmektedir. Ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi verilmektedir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi verilen emekli ikramiyesi 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli İkramiyesine Yeni Yılda Zam Gelecek Mi?

2019 yılı itibariyle emekli bayram ikramiyesi tutarına zam gelmesi beklenmektedir. Geçtiğimiz sene ikişer taksitle toplamda 2000 bin TL alan emekliler bu yıl 2500 TL alacağı ön görülmekte. Yani emekliler Ramazan Bayramında 1,250 TL Kurban Bayramında 1,250 TL alacaktır. Fakat konuya ilişkin hükumet kanadından resmi bir açıklama gelmemiştir.

2019 Emekliye Bayram İkramiyesi
2019 Emekliye Bayram İkramiyesi

İkramiyeler Her Sene Verilecek Mi?

Yapılan açıklamalar neticesinde 2018 yılında başlayan emekliye bayram ikramiyesi ödeneği her yıl dini bayramlar öncesi verilmeye devam edilecektir.  İkramiyeler yıl içinde Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilecek. Ödeme tarihleri SGK yani Çalışma Bakanlığı tarafından önceden duyurulacak. Bireyler hangi bankadan maaş alıyor ise ödemelerde o bankaya yapılacaktır. Yani farklı bir bankadan ikramiye ödemesi almak söz konusu bile değildir.

Kimler Emekli İkramiyesinden Yararlanmaktadır?

12.3 milyon kişi bayram öncesi ikramiye almaktadır. Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasalaşan her sene emekliye bayram ikramiyesi kararının ardından kimlerin yararlanabileceği büyük merak konusu olmuştur. Buna göre bunlar sırasıyla;

 • SGK’dan aylık alan
 • SSK, Bağ-Kur
 • Emekli Sandığı emeklileri
 • Ölüm aylığı alanlar
 • Şehit yakını ve gaziler
 • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar,
 • Geçici köy korucuları
 • Şeref aylığı sahipleri
 • Şampiyon sporcular,
 • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,
 • Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir