Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 Ebe Maaşları! Sağlık Bakanlığı Güncel Ebe Maaşlarım ve Alımları
Ebe Maaşları

2019 Ebe Maaşları! Sağlık Bakanlığı Güncel Ebe Maaşlarım ve Alımları

Ocak ayı itibariyle ne kadar maaş alacağını merak eden Ebelerin 2019 yılı tahmini aylık ücretleri belli oldu. Sağlık kuruluşunda Ebe olarak görev yapanların yakından ilgilendiği konunun ayrıntılarını içeriğimiz de bulabilirsiniz. İşte ebelerin yıllık bazda kazançları ve meslek ile ilgili bilgiler…

Ebelik Mesleği Hakkında Bilgiler

Anne ve çocuk sağlığıyla ilgilenen doğum esnasında hekimlere yardımcı olan, hekimlerin olmadığı yerlerde doğum yaptırabilen kişilere ebe denir.

Ebe olmak isteyen kişilerin hoşgörülü, sevecen insan ilişkileri iyi olması gerekmektedir. Mesleği gereğince sürekli anne ve çocuklarla olacağı için bu tür kişisel özelliklerinin olması mesleğini daha iyi icraat etmelerini ve bir adım önde olmasını sağlar.

Başlıca görevleri

  • Annelerin hamilelik süreçlerini izlerler
  • Anne ve Babanın doğuma hazırlanmaları hakkında bilgi ve eğitim verirler
  • Hamilelerin sağlık durumlarını her anını takip etmek ve gerekli yerlerde uzman doktorlara yönlendirmek
  • Yeni doğan bebeklerin günlük bakımları ve beslenmeleri konusunda ebeveynlere danışmanlık ve destek vermek
Ebe Nedir? Nasıl Olunur?

Ebeler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Ebeler Aylık Ortalama 2250 tl – 2500 tl arasında maaş almaktadırlar. Ebeler döner sermaye ücreti olarak 700tl – 850tl arasında ekstra bir ücret alırlar. Ebeler döner sermaye ücretine ek olarak performans ücreti almaktadırlar. Ebeler performans ücreti olarak 650tl – 750tl arasında ücret almaktadırlar. Ebeler sermaye ücreti ve performans ücretleriyle beraber aylık 3500 tl – 4000 tl arasında bir ücret alıyorlar.

Ebe Nasıl Olunur? Hangi Okulu Okumak Gerek?

Sağlık meslek liselerinin “ebelik” bölümlerinden mezun olduklarında “ebelik olarak sektörde çalışabilirler. Üniversitelerin Sağlık yüksek okullarından mezun olduklarında ise “ebe” olarak sağlık sektöründe çalışabilirler. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, ilgili birimlerde çalışabilirler. Ebelik bölümü sadece bayanlara açık bir bölümdür. Mezun olduktan sonra diplomanızı sağlık bakanlığına gönderdiniz zaman “Ebe-Hemşire” olarak geçmektedir. Hemşirelik bölümüyle aynı dersleri alıyorsunuz. Ancak ekstra doğum konusunda ders aldığınız için ebe unvanı da diplomanıza ekleniyor. Buda isterseniz meslek hayatınıza “ebe” veya “hemşire” olarak devam etmenizi sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir