Ana Sayfa / Devlet Kurumları / 2019 AGİ Kaç TL! Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Aracı
Agi Hesaplama Aracı

2019 AGİ Kaç TL! Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Aracı

Asgari Ücrete 2019 zammının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından resmi olarak açıklanmasının ardından Asgari Geçim İndirimi yani AGİ zam tutarı belli oldu. 2019 AGİ zam hesaplaması aracılığı ile bekar, evli, eşi çalışmayan işçi, eşi çalışan işçi ve çocuk sayısına göre Asgari Geçim İndirimi tutarından değişiklik meydana geldi.

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

Yeni AGİ zam tutarını ve hesaplama aracını incelemeden önce gelin birlikte Asgari Geçim İndirimi nedir? bu konuyu ela alalım. Türkiye AGİ sistemi 2007 yılından itibaren uygulanmaktadır. Öncesinde asgari ücret ve diğer çalışanlar sene boyunca yaptıkları alışverişlerde topladıkları fiş ve faturaları zarfa yazıp iş yerlerine verip vergi iadesi alıyorlardı. Fakat yeni sistem ile birlikte AGİ’nin hesabı ise asgari ücret üzerinden yapılıyor ve işçilere veriliyor.

Gelir Vergisi Kanununda yer alan 61. maddesinde yer alan bilgiye göre;

 • 18 yaşından büyük sigortalı çalışanlar
 • Bekar çalışan
 • Evli ve çocuklu çalışan
 • Evli ve çocuksuz çalışan
 • Evli ve eşi çalışmayan
 • Evli ve eşi çalışan Asgari Ücret Geçim indirimi alırlar

2019 AGİ Tutarı Kaç TL’dir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanılığı tarafından her yıl belirlenen oranda AGİ’nın net tutarı belli olur ve maaşlara yansıtılır. Belirli şartlara dayanarak bu tutar farklılık gösterilir. Peki 2019 AGİ tutarı kaç TL’dir? İşte kalem kalem AGİ zam oranı…

Bekar çalışanlar maaşlarına ek 191.85 Türk Lirası (TL) asgari geçim indirimi alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak çalışmayan maaşına ek 230.22 Türk Lirası (TL) AGİ alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak çalışmayan ve 1 sahibi işçi maaşına ek 259.00 Türk Lirası (TL) asgari geçim indirimi alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak çalışmayan ve 2 sahibi işçi maaşına ek 287.78 Türk Lirası (TL) AGİ alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak çalışmayan ve 3 sahibi işçi maaşına ek 326.15 Türk Lirası (TL) asgari geçim indirimi alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak bir başka yerde çalışan personel maaşına ek 191.85 Türk Lirası (TL) AGİ alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak bir başka yerde çalışan ve 1 çocuk sahibi olan personel maaşına ek 220.63 Türk Lirası (TL) asgari geçim indirimi alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak bir başka yerde çalışan ve 2 çocuk sahibi olan personel maaşına ek 249.41 Türk Lirası (TL) AGİ alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak bir başka yerde çalışan ve 3 çocuk sahibi olan personel maaşına ek 287.98 Türk Lirası (TL) asgari geçim indirimi alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak bir başka yerde çalışan ve 4 çocuk sahibi olan personel maaşına ek 306.96 Türk Lirası (TL) AGİ alır.
Evli olup eşi sigortalı olarak bir başka yerde çalışan ve 5 çocuk sahibi olan personel maaşına ek 326.15 Türk Lirası (TL) asgari geçim indirimi alır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı…
agi kaç tl asgari geçim indirimi
agi kaç tl asgari geçim indirimi

AGİ Hesaplaması Aşağıda Bulunan Formüle Göre de Yapılabilir

Belirtiler rakamlar 2019 yılında açıklanan asgari ücret tutarına göredir. Asgari ücret bu yıl 417 TL zamla brüt 2.558 net 2.020 TL’ye yükseltildi. Enflasyon verilerine göre 2020 yılı itibariyle yeni AGİ tutarı açıklanması halinde makalemizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 • İşçinin kendisi için %50
 • Çalışmayan ve geliri olmayan eş için %10
 • Birinci ve ikinci çocuk için çocuk başına %7,5
 • Üçüncü çocuk için %10
 • Dördüncü ve daha fazla çocuk için %5’er indirim uygulanır. Uygulanan indirim matrahı oluşturur ve gelir vergisinin ilk dilimine geldiği için %15’lik orandan işlem görür. %15 ile çarpılan indirimli gelir 12’ye bölünerek her ay ödenen AGİ bulunmuş olur.

Bir önceki yazımız olan 2019 Kadrolu İtfaiyeci Eri Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde İtfaiyeci eri maaşı, İtfaiyeci maaşları ve kadrolu İtfaiyeci maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir